Celjski dimnikarji so že večkrat javno opozorili, kako pomembno je brezhibno delovanje kurilnih naprav, vendar se žal še vedno dogaja, da jih ljudje ne jemljejo resno in jim celo prepovejo vstopiti v stanovanje, pa čeprav s tem kršijo zakonodajo in imajo kasneje opraviti z inšpektorji.

Nekateri jim ne dovolijo opraviti dela

»Dimnikarji pri svojem delu ugotavljamo, da se je v preteklosti naredilo veliko napak pri vgrajevanju plinskih kurilnih naprav, ki so zdaj stare dvajset let ali celo več. Večina uporabnikov se zaveda nevarnosti in odpravlja nepravilnosti, še vedno pa se dogaja, da nam nekateri ne dovolijo, da bi opravili svoje delo. Največkrat potem ravno v teh stanovanjih ali objektih pride do požara ali zastrupitve z ogljikovim monoksidom,« je dejal direktor podjetja Celjski dimnikarji Aleksander Županek, ki si zelo želi tesnejšega sodelovanja s policijo. Pogosto se namreč zgodi, da jih nihče ne obvesti o požarih in zastrupitvah. Tudi za sobotno tragedijo so izvedeli iz medijev, vendar Županek domneva, da najbrž niso bili obveščeni zato, ker so se nesrečni stanovalci ogrevali s plinsko lokalno pečjo, tovrstne peči pa niso v njihovi pristojnosti.

»V tem primeru se je izkazalo, da ljudje za ogrevanje še uporabljajo sisteme, ki niso primerni za stanovanja. Lokalne plinske peči, ki izgorevajo v prostor tako kot petrolejske, ne potrebujejo dimnika, vendar se moramo zavedati, da kljub temu prihaja do izpustov nevarnih snovi. Takšne peči niso primerne in tudi niso dovoljene za ogrevanje stanovanj. Če prostori niso dovolj zračeni, lahko pride do tragedije in točno to se je zdaj zgodilo v Stanetovi ulici.«

Nenavadno ravnanje države

Posebej problematična je v Celju Smrekarjeva ulica, saj so pred mnogimi leti v stanovanjske bloke vgrajevali kurilne naprave tako, da ni zagotovljen brezhiben odvod dimnih plinov oziroma da je na en odvodnik nameščenih preveč kurilnih naprav. Kljub pisnim opozorilom dimnikarjev in kljub temu, da je tudi upravnik želel zagotoviti večjo varnost, so se ljudje odločili, da pomanjkljivosti ne bodo odpravljali, ker so pred leti od prejšnjega koncesionarja dobili uporabno dovoljenje za kurilne naprave. Čeprav jih dimnikarji opozarjajo, da so v nevarnosti, vztrajajo pri svojem.

Županek je zaskrbljen tudi zaradi nedavne odločitve države, da bo dimnikarska služba z januarjem 2016 postala neobvezna. »Ne znam si predstavljati, kako bo, če bodo uporabniki morali sami poskrbeti, da bodo njihove kurilne naprave očiščene, pregledane in da bodo varno delovale. Prepričan sem, da Slovenci niso pripravljeni na tako drastične spremembe. Moramo se zavedati, da je že zdaj tako, da se ljudje spomnijo na svojo kurilno napravo šele takrat, ko pride do okvare. Po statističnih podatkih pride v Sloveniji zaradi nepravilno delujočih kurilnih naprav na leto do okoli 300 požarov, medtem ko se z ogljikovim monoksidom zastrupi okoli deset ljudi. Ko bo postala dimnikarska služba neobvezna in bodo ljudje na trgu sami iskali izvajalce, ki bodo lahko svoje cene dvignili v nebo, bodo te številke zagotovo še večje. Sicer pa nam ni jasno, kako si država to sploh predstavlja. Nihče nam namreč ne zna razložiti, kaj natančno bo prinesla sprememba zakonodaje,« je povedal Županek.