Ameriški vojaki in pripadniki obveščevalnih služb so bili v preteklih letih tarča ostrih kritik zaradi ravnanja z osumljenimi terorizma v zaporih v Afganistanu, Guantanamu in na tajnih lokacijah Cie po svetu. Zdaj se je enako zgodilo možem v belem. Novo poročilo trdi, da so zdravniki odigrali neslavno in nečastno vlogo v programu zasliševanja, mučenja in prisilnega hranjenja osumljenih terorizma.

Tako v poročilu z naslovom »Opuščena etika: zdravniški poklic in zloraba pripornikov v vojni proti terorizmu« piše neodvisna skupina vojaških, zdravniških, etičnih in drugih strokovnjakov, ki na zdravnike in na Cio ter obrambno ministrstvo naslavlja konkretne obtožbe in zahteva konkretne ukrepe.

Zdravniki so neposredno kršili Hipokratovo zaprisego oziroma etične standarde, ki zahtevajo, da skrbijo za dobrobit ljudi in se po najboljših močeh izogibajo škodovanju zdravja, navaja poročilo. To so počeli predvsem s sodelovanjem pri nasilnem zasliševanju, z dajanjem nasvetov o tem, v kakšnih razmerah naj bodo ljudje zaprti, da se bosta povečala njihova strah in zmedenost, s posredovanjem zdravstvenih podatkov o pripornikih zasliševalcem z namenom, da se jih izkoristi za čim večjo učinkovitost, ter s prisilnim hranjenjem gladovno stavkajočih.

Cia in Pentagon zanikata

Krivdo za to nosita predvsem ali tudi Cia in Pentagon, saj sta ta organa ukazala zdravnikom iz svojih vrst, naj kršijo etične in zdravniške standarde, piše v poročilu, ki ga je izdala Delovna skupina za varovanje profesionalnih zdravstvenih standardov v pripornih centrih za nacionalno varnost, kot se uradno imenuje skupina.

»Ameriška javnost ima pravico vedeti, da bi morala zaveza zdravnikov, da bodo sledili etičnim standardom, trdno veljati ne glede na to, kje služijo,« je dejal član skupine Gerald Thomson, zaslužni profesor medicine na univerzi Columbia. »Jasno razvidno je, da je vojska v imenu nacionalne varnosti poteptala to zavezo, zdravniki pa so se spremenili v agente vojske ter izvajali dejanja, ki so v nasprotju z zdravniško etiko in prakso. Imamo odgovornost zagotoviti, da se kaj takšnega ne zgodi nikoli več.«

Cia in Pentagon sta odločno zavrnila kritike v poročilu. Pentagon pravi, da člani skupine, ki je pisala poročilo, sploh niso imeli stika z zaporniki. Tiskovni predstavnik Todd Breasseale je dejal, da imajo zaprti v Guantanamu boljšo zdravstveno oskrbo, kot so jo imeli kadar koli prej v življenju, in da je ta na ravni najboljše na svetu. Šef za stike z javnostjo Cie Dean Boyd je dejal, da so v poročilu »resne nepravilnosti in napačni sklepi«. Dejal je, da Cia sama nima priprtega nobenega človeka, in spomnil, da je predsednik Barack Obama takoj po prihodu na oblast leta 2009 ukazal končati sporni program izročanja, zadrževanja in zasliševanja osumljenih terorizma, ki je bil predmet mnogih kritik in ki je nastal pod Obamovim predhodnikom, Georgeem W. Bushem.

»Kršitve se še nadaljujejo«

Vendar poročilo navaja, da se kršitve nadaljujejo kljub končanju tega Bushevega programa, v okviru katerega so med drugim osumljene terorizma zasliševali z metodo, ki povzroči občutek utapljanja, ali jim kratili spanec, pri vsem tem pa so po navedbah v poročilu »zdravniki odigrali ključno vlogo« s svojimi nasveti in ocenami. Med kršitvami, ki se še nadaljujejo, poročilo omenja prisilno hranjenje, ki še vedno poteka v Guantanamu. Prav letos so imeli tam množično gladovno stavko, med katero so na vrhuncu prisilno hranili 46 od skupno 166 pripornikov. Navajajo tudi omogočanje dostopa zasliševalcem do zdravstvenih kartotek pripornikov, vključno s psihološkimi ocenami. »Zlorabe pripornikov in sodelovanje zdravnikov pri tem še niso za nami. Prisilno hranjenje, ki ga izvajajo zdravniki v nasprotju z etičnimi standardi, je nazoren dokaz, kako globoko je bila spodkopana medicinska profesionalnost,« je dejal soavtor poročila Leonard Rubenstein iz Centra za človekove pravice in javno zdravstvo na Šoli za javno zdravje Johna Hopkinsa Bloomberga.

Zaradi tega predlagajo, naj senatni odbor za obveščevalne dejavnosti preuči prakse, ki jih uporablja Cia, in naj pravila spremeni tako, da bodo skladna z etično prepovedjo sodelovanja pri zasliševanju, pri prisilnem hranjenju in pri posredovanju pacientovih informacij zasliševalcem. Zato naj se zdravnike, ki sodelujejo s priprtimi, dodatno pouči o človekovih pravicah, obenem pa oznani, da bodo kršitelji zdravniške etike kaznovani, zahtevajo avtorji poročila.