Po vsej verjetnosti mrtev tudi strelec

Kot je povedal tiskovni predstavnik Policijske uprave Maribor Miran Šadl, so bile vse tri smrtne žrtve ustreljene. »Policisti bodo opravili ogled kraja kaznivega dejanja, da bi ugotovili, kaj se je v hiši dogajalo,« je povedal. »Po vsej verjetnosti je tudi storilec mrtev,« je dodal.

Kot poroča Večer, naj bi bil med mrtvimi tudi strelec - ta je torej najprej ubil dve osebi, nato pa sodil še sebi.

Nevarnosti v okolici ni več

Po objavi vesti o streljanju so se začeli vrstiti klici na številko 113, zato v policiji poudarjajo, da nevarnosti za okolico ni več. O dogodku naj bi pravočasno obvestili tudi bližnji vrtec. »Tudi v vrtcu je bilo poskrbljeno za otroke,« je povedal Šadl.

Neuradno je slišati, da je prišlo do obračuna med direktorjem zasebnega gradbenega podjetja in zaposlenim. Delavec naj bi ustrelil direktorja in njegovega sina, nato pa si sodil sam.

V štajerski prestolnici je do streljanja prišlo tudi včeraj, o čemer smo v Dnevniku že poročali, a dogodka med seboj domnevno nista povezana. Včeraj naj bi se streljanje namreč pripetilo zaradi preprodaje droge.

Skupni imenovalec nasilja v MB - skrajni obup

Zadnji primeri nasilja v Mariboru niso povezani med seboj, zato je po besedah Dragana Petrovca z Inštituta za kriminologijo pri Pravni fakulteti v Ljubljani težko povleči kakšen splošen zaključek iz njih. »Nobenega skupnega imenovalca ni, razen enega skrajnega obupa v eni situaciji,« je povedal za STA.

Take redke in hude stvari se pogosto dogajajo dvakrat skupaj. »Temu pravijo dupliciteta naključja. Tisto, kar se zgodi enkrat na deset let, se zgodi v dveh mesecih še enkrat, potem pa dolgo časa nič,« je pojasnil strokovnjak.

Kljub drugačnemu vtisu je takšnih primerov po besedah Petrovca v Sloveniji malo. »Sem pa tja se zgostijo taki primeri, a Slovenija ima izredno nizko število umorov, eno najnižjih na svetu,« je pojasnil.

Individualna stiska

Po njegovih ocenah je v ozadju zadnjih primerov v Mariboru predvsem individualna stiska. »Ne moremo pa tega posploševati na ta način, da se je za bati, da bo zdaj kar vsak teden kaj podobnega.«

Ker je zaenkrat še premalo znanega o okoliščinah dejanj, Petrovec ne zna povedati, kaj je napadalca vodilo v kaznivo dejanje in ali je bila to spontana ali dlje časa načrtovana akcija. Prav tako krivde ni mogoče pripisati splošni gospodarski krizi v regiji.

»Ne govorim, da ni nakopičenih ogromno težav. Seveda jih je. Če imamo pri nas 250.000 ljudi, ki živijo pod pragom revščine, je to več kot tragična situacija. Ne smemo pa te stiske kar na splošno povezovati s takimi posameznimi hudimi dejanji,« je pojasnil. »Nikakor ne smemo zanikati hudih družbenih razmer. Istočasno pa tako redki incidenti ne potrjujejo povezanosti in neke možnosti napovedovanja takih pojavov,« je še povedal.

Do danes letos že 367 samomorov

V Sloveniji je policija sicer v lanskem letu obravnavala 44 ubojev, umorov in poskusov teh kaznivih dejanj. Leto prej je bilo teh primerov 50, še prej 41. V letošnjem letu je bilo takšnih primerov že dvajset.

V letošnjem letu so do današnjega dne našteli 367 samomorov. V enakem obdobju lani jih je bilo 371.