Znanstveniki verjamejo, da bi se lahko po višjih delih Himalaje še vedno potikala podvrsta rjavega medveda, katerega prednik je zgoraj omenjena izumrla žival.

Skozi stoletja so se tako med lokalnim prebivalstvom na območju Himalaje kot pozneje med alpinisti pogosto pojavljala pričevanja o kosmatih, opicam podobnih bitjih – jetijih. Profesor človeške genetike na univerzi Oxford Bryan Sykes se je podal na teren, da bi zbral vzorce 'jetijeve' dlake in ugotovil, iz katere vrste izvirajo.

Še posebej podrobno je analiziral vzorce dlak dveh nepoznanih živali, enega so našli v zahodni himalajski regiji Ladak, drugega pa več kot tisoč kilometrov vzhodneje, v Butanu.

Jeti kot sorodnik rjavega in severnega medveda?

Ko so vzorce analizirali z najnaprednejšo tehnologijo in jih primerjali z genskimi zapisi drugih živali, so znanstveniki ugotovili, da se eden od vzorcev stoodstotno ujema s tistim, pridobljenim iz čeljustne kosti prazgodovinskega severnega medveda, ki so jo našli na Norveškem in je stara najmanj 40 tisoč let, najverjetneje pa okoli 120 tisoč let. Takrat sta se severni medved in rjavi medved še ločevala v dve različni vrsti.

Sykes verjame, da je mogoče, da so živali, ki veljajo za jetije, nekakšni hibridi med severnim in rjavim medvedom. Vrsti sta v tesnem sorodstvu in znano je, da se na območjih, kjer se njuna teritorija prekrivata, pogosto tudi parijo med seboj.

Kot je povedal Sykes, je to »razburljivo in popolnoma nepričakovano odkritje, ki nas je vse presenetilo«. »Še vedno moramo narediti veliko, kar se tiče interpretacije rezultatov. Mislim pa, da to ne pomeni, da po Himalaji tavajo prazgodovinski severni medvedi. Toda lahko špekuliramo o različnih možnih razlagah. To bi na primer lahko pomenilo, da je v višjih predelih Himalaje podvrsta rjavega medveda, ki izvira iz medveda, ki je bil prednik severnega medveda,« ugiba Sykes.

Teorijo potrjuje tudi tristo let star rokopis

Leta 1951 je fotografija »jetijevega« podplata, ki jo je ob vznožju Mount Everesta posnel britanski alpinist Eric Shipton, sprožila globalno manijo in ugibanja o skrivnostnih bitjih.

Legendarni alpinist Reinhold Messner, ki je postal prvi človek, ki je na najvišjo goro sveta priplezal brez kisika, je jetije preučeval vse od grozljivega srečanja s skrivnostnim bitjem v Tibetu leta 1986. Njegova raziskava podpira Sykesovo teorijo. Našel je namreč 300 let star tibetanski rokopis o bitju »čemo« - še eno lokalno ime za jetija, kjer je pisalo, da je »jeti različica medveda, ki živi v negostoljubnih gorskih območjih«.