Pogajanja z upniki mariborske nadškofije po Januszevih besedah trajajo že dve leti. Nuncij je ob tem potrdil, da je Lipovšek, sicer tudi celjski škof, o dogajanju v nadškofiji prejšnji teden poročal pristojnim v Vatikanu - Kongregaciji za škofe, Kongregaciji za kler in Državnemu tajništvu. "Torej, Sveti oče Frančišek je na tekočem z dogajanjem v Sloveniji," pojasnjuje nuncij.

Janusz je tudi ponovil, da Inštitut za verska dela (IOR) ne pomaga pri reševanju finančnih težav. Zanikal je navedbe, da naj bi Sveti sedež mariborski nadškofiji ponudil posojilo. Ob tem je spomnil, da je navedbe medijev o domnevnem posojilu prejšnji teden po poročanju Radia Vatikan zanikal tudi tiskovni predstavnik Svetega Sedeža Federico Lombardi.

"Lahko vam zagotovim, da je bila komunikacija s Svetim sedežem vedno zelo intenzivna, s finančno krizo v Mariboru pa je Sveti sedež moral uvesti posebne ukrepe, kot na primer apostolsko vizitacijo, ustanovitev pravne komisije itd.," je odgovoril na vprašanje, ali poteka od odhodov obeh nadškofov intenzivnejša komunikacija s Svetim sedežem.

Kot pojasnjuje, sta nekdanja nadškofa Anton Stres in Marjan Turnšek ponudila svoj odstop po daljšem in poglobljenem pregledu, ki se je začel že leta 2008. "Postopek imenovanja novih pastirjev v Ljubljani in Mariboru zahteva veliko razločevanja, zato moramo biti potrpežljivi in veliko moliti, da bi prišli do najboljšega izida iskanja," je odgovoril na vprašanje, kdaj lahko Cerkev na Slovenskem pričakuje nova nadškofa.

Glede predloga zakona o davku na nepremičnine Janusz omenja nekatere "zaskrbljujoče rešitve", kot so obdavčitev objektov, namenjenih bogoslužju, karitativni dejavnosti in bistveni dejavnosti Cerkve - katehezi. Poleg tega predlog po njegovem mnenju postavlja v zelo neugoden in diskriminatoren položaj zasebne šole v primerjavi z javnimi ter ogroža vzdrževanje kulturnih spomenikov, tudi tistih z zgodovinsko vrednostjo.

Nuncij tako upa, da bodo upoštevani argumenti verskih skupnosti v Sloveniji. Svet krščanskih Cerkva in Islamska skupnost v Sloveniji sta v skupni izjavi konec septembra že izrazila zaskrbljenost nad napovedanimi spremembami in poudarila, da obdavčitve prostorov za opravljanje verske dejavnosti ne poznajo nikjer v Evropi.

Na vprašanje, kakšno sporočilo pošilja Sveti sedež vernikom na Slovenskem, Janusz odgovarja, da vsi vatikanski uradi opominjajo, da cerkvene pravne norme veljajo za vse enako. "Neupoštevanje le-teh ogroža duhovno življenje posameznih vernikov, pastoralo in verodostojnost Cerkve nasploh. Osebno vidim, da se slovenski škofje, duhovniki in verniki v tem obdobju zbirajo in premišljujejo o življenju Cerkve, vidijo potrebo po preobratu k pristni veri in usmiljenju ter izražajo vdanost in zaupanje v svetega očeta," je še dodal nuncij.