Lani so njegovo odkritje objavili v švicarskem Cernu, kjer se je deset tisoč znanstvenikov z vsega sveta trudilo, da bi ga odkrili. V največjem pospeševalniku delcev na svetu in njegovih detektorjih sodelujejo tudi slovenski znanstveniki, zato je letošnja Nobelova nagrada delno tudi njihova zasluga. »Če bi moral staviti, bi stavil, da bodo nagrado prejeli teoretiki,« je za Dnevnik povedal vodja slovenske eksperimentalne skupine pri detektorju Atlas dr. Marko Mikuž. »Seveda pa je odkritje Higgsovega delca tudi zasluga nas, eksperimentalnih fizikov.«

Včeraj pa so v Stockholmu razglasili letošnje nagrajence za medicino. Nobelovo nagrado za medicino so tako prejeli Američana James E. Rothman in Randy W. Schekman ter Nemec Thomas C. Südhof, in sicer za odkritja na področju delovanja celičnega transportnega sistema. Randy Schekman je odkril set genov, ki so pomembni za delovanje veziklov. James Rothman je pojasnil mehanizem proteinov, ki veziklom omogoča združitev z njihovim ciljem. Thomas Südhof pa je razkril, kako signali veziklom naročijo, da z veliko natančnostjo izpustijo svoj tovor.

Celoten model temelji na obstoju posebnega delca - Higgsovega bozona

Nagrajeni mehanizem je osrednji del standardnega modela fizike osnovnih delcev, ki opisuje, kako je sestavljeno vesolje. V skladu z modelom je vse na svetu, pa tudi v vesolju, sestavljeno iz omejenega števila gradnikov - osnovnih delcev. Model opisuje tudi sile, ki skrbijo za delovanje sistema.

Celoten model pa temelji na obstoju posebnega delca - Higgsovega bozona. Ta je povezan z nevidnim poljem, ki zapolnjuje vesolje. Čeprav se vesolje zdi prazno, je to skrivnostno in nevidno polje tam. Če ga ne bi bilo, bi bili osnovni delci brez mase. Tako se ne bi mogli združiti v atome ali molekule in nič od tega, kar poznamo, ne bi obstajalo.

Teorija, ki sta jo predlagala Englert in Higgs, opisuje ta proces. 4. julija lani so v švicarskem Cernu teorijo podkrepili še z odkritjem Higgsovega bozona v praksi.

Higgs po prejemu novice o nagradi poudaril, da je "vzhičen"; Englert še ne ve, kaj bo storil z nagrado

Higgs je po prejemu novice o nagradi poudaril, da je "vzhičen". "Rad bi čestital vsem, ki so prispevali k odkritju tega novega delca, in se zahvalil moji družini, prijateljem in kolegom za njihovo podporo," je dejal 84-letnik.

80-letni Englert je podobno poudaril, da je "zelo srečen". Napovedal je, da bo čestital tudi Higgsu, ki ga je prvič spoznal julija lani, sicer pa še ne ve, kaj bo storil z nagrado. Zmagovalca si bosta v enakih delih razdelila nagrado v višini osem milijonov švedskih kron (925.000 evrov).

Prejemnik nagrade za mir bo znan v petek

Jutri bo odbor za Nobelove nagrade sporočil letošnjega dobitnika nagrade za kemijo. Prihodnji ponedeljek naj bi bil znan tudi dobitnik nagrade za ekonomijo, datum podelitve nagrade za književnost pa še ni določen. Ime dobitnika najbolj prestižne med Nobelovimi nagradami, nagrade za mir, bodo objavili v petek v Oslu.

Nobelove nagrade podeljujejo od leta 1901 iz sklada, ki ga je ustanovil švedski industrialec in izumitelj dinamita Alfred Nobel, in sicer vsako leto 10. decembra, na obletnico Nobelove smrti.