Večina naj bi jih življenje izgubila zaradi srčnega napada, kapi ali nesreče na gradbišču. Če bi se podoben trend nadaljeval, bi po podatkih Mednarodnega združenja sindikatov (ITUC) še pred uradnim začetkom svetovnega prvenstva ob svoje življenje najmanj štiri tisoč tujih delavcev, oziroma ducat na teden. Slabo pa se ne godi le državljanom Nepala. Indijski veleposlanik v Katarju je tako postregel s podatkom, da je v prvih petih mesecih letošnjega leta umrlo že 82 Indijcev, kar 1460 pa se jih je na veleposlaništvo pritožilo zaradi katastrofalnih delovnih razmer. Samo med letoma 2010 in 2012 naj bi v Katarju sicer umrlo okoli 700 indijskih delavcev.

O dogajanju v Katarju smo poročali tudi v sobotni izdaji Dnevnika. Preberite članek »Žogo bodo brcali na krvavi zelenici«.

Jasno priznanje države gostiteljice, da ima resne težave s spopadanjem s svojimi 1,2 milijona priseljencev

Katarski minister za delo Saleh al-Kulaifi je obljubil, da bo država zaposlila več inšpektorjev, ki bodo preverjali podjetja in tako zagotovili, da spoštujejo zakone glede delovne sile, hkrati pa bodo zaposlili več tolmačev in tako pospešili obravnavanje pritožb tujih delavcev. Kot je še povedal Kulaifi, obtožbe o sodobnem suženjstvu, ki naj bi se dogajalo v Katarju, jemljejo zelo resno: »Naredili bomo vse, kar je potrebno, da zaščitimo pravice delovne sile.«

Zanimivo pa je na tiskovni konferenci včeraj spregovoril tudi vladni pravni svetovalec za nepalske državljane, ki je po poročanju Reutersa poročanje o slabem ravnanju z delavci označil za lažno. »Zanikamo vse, o čemer poročajo mediji in prosimo, naj prenehajo v poročanju omenjati delavce iz Nepala kot sredstvo za doseganje njihovih neprimernih ciljev in agend,« je povedal Mohammad Ramadan. »Poudarjamo tudi, da so vsi nepalski delavci na varnem in da jih spoštujejo,« je še dodal. Ali al Mari, vodja katarske vladne organizacije za zaščito človekovih pravic, je na isti tiskovni konferenci povedal: »Številke, ki jih objavljajo mediji, so precej drugačne od resničnih številk.«

Odziv vlade le »farsa«

Vodstvo Fife naj bi se sicer še ta teden sestalo v Zurichu, kjer bodo preučili vpliv obtožb glede zlorab tuje delovne sile v Katarju med pripravami na mundial leta 2022. Še vedno pa obstaja skrb, da katarsko ministrstvo za delo nima popolnega nadzora nad gradbenimi posli, povezanimi z nogometnim svetovnim prvenstvom, ki ga bo gostila, in da so stvari bolj v rokah vrhovnega odbora Katar 2022.

Odziv vlade pa so danes ponoči že napadli mednarodni vodje delavskih sindikatov, ki so ga označili za »ekstremno šibkega in veliko razočaranje«. »Saj že imajo delovne inšpektorje, vendar ti nimajo nikakršnega vpliva,« je dejal Sharan Burrow, vrhovni tajnik ITUC, ki se je pred tem že sestal s katarskim ministrom za delo v Ženevi. »Kar je nujno potrebno so zakoni, ki ščitijo pravice delavcev, da se pridružijo sindikatu, jim omogoča, da imajo kolektivne pogodbe in lahko zavrnejo delo, ki ni varno, šele potem bodo inšpektorji lahko opravljali svoje delo,« je še poudaril Burrow in dodal, da »obstajajo zakoni, ki delodajalcem omogočajo popoln nadzor nad delavci in delavci sploh ne morejo spregovoriti z inšpektorjem«.