Rusija je danes pozvala Sirijo, naj kemično orožje, ki ga ima, preda pod mednarodni nadzor. »Poziv smo predali sirskemu zunanjemu ministru in upamo, da bomo odgovor prejeli zelo kmalu,« je dejal ruski zunanji minister Sergej Lavrov.

Uporaba kemičnega orožja odvisna od okoliščin

Za televizijo CBS je Asad spomnil, da so v regiji prisotne različne strani, različne struje, različne ideologije. Vse to bi morali upoštevati pri odločanju, je poudaril.

Na vprašanje, ali z besedico »vse« misli, da bi lahko prišlo tudi do uporabe še več kemičnega orožja, je dejal, da je to odvisno od okoliščin. »Če z njim razpolagajo uporniki ali teroristi v tej regiji ali kakršna koli druga skupina, bi se lahko zgodilo,« je dejal. Dodal je še, da ni »vedeževalec«, da bi napovedoval, kaj se bo zgodilo.

»Če ne boste pametni, boste plačali ceno«

»Če ne boste pametni, boste plačali ceno,« je opozoril Asad. »Gre za območje, kjer je vse na robu eksplozije,« je še dodal.

Obenem je Asad znova zanikal, da bi njegove sile 21. avgusta na obrobju Damaska uporabile kemično orožje. »Kako lahko govorite, kaj se je zgodilo, če nimate dokazov?« se je vprašal. »Mi nismo kot ameriška vlada, nismo kot vlada družbenih omrežij. Mi smo vlada, ki se ukvarja z dokazi,« je poudaril.

Obenem je sirski predsednik zatrdil, da so bile tudi njegove sile napadene s kemičnim orožjem. »A na območju, kjer pravijo, da je vlada uporabila kemično orožje, imamo le videe in fotografije in obtožbe,« je poudaril.

Bo napad na Sirijo le še spodbudil terorizem?

Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je danes znova pozval ameriške kolege, naj se osredotočajo na pogovore in ne napade.

Dodal je, da bi se morali inšpektorji ZN vrniti v Sirijo in nadaljevati preiskavo domnevne uporabe kemičnega orožja. Opozoril je tudi, da bo napad na Sirijo le še spodbudil terorizem.

Sirski zunanji minister Walid al Mualem se je zahvalil ameriškim nasprotnikom posredovanja v Siriji in se vprašal, zakaj hočejo ZDA pomagati tistim, ki stojijo za napadi 11. septembra 2001. Prepričan je, da bodo dejanja Rusije s ciljem miru ustavila napade.

Al Mualem se je danes tudi zahvalil Vladimirju Putinu v imenu sirskega predsednika Bašarja al Asada zaradi trdnega stališča Rusije na vrhu skupine G20 in po njem. Lavrov mu je ob tem zagotovil, da je stališče Moskve do Sirije »dobro znano in se ne bo spremenilo«. »Ni alternative za miroljubno rešitev sirske krize,« je povedal Lavrov in zavrnil vsakršno »vojaško rešitev, ki bi vključevala zunanjo intervencijo«.

ZDA in Velika Britanija tesni zaveznici

Takoj za tiskovno konferenco Lavrova in al Mualema sta pred novinarji v Londonu spregovorila še William Hague in John Kerry. »Ne more biti mirne rešitve, če bo Asadov režim iztrebljal opozicijo,« je povedal Hague. Dodal je, da bodo nadaljevali diplomacijo z Rusijo, da bi prišli do nujnega preboja. Velika Britanija bo še vedno tesno sodelovala z ZDA.

John Kerry je obisk Evrope v minulih dveh dneh označil za zelo produktivnega, tudi sam je poudaril pomembne vezi med ZDA in Veliko Britanijo. »Spoštujem tiste, ki so prepričani, da ne bi smelo biti vojne, vendar mislim, da bi bilo dobro tudi slišati ljudi, ki bi diktatorju rekli, naj se ne dotika kemičnega orožja in pusti pri miru svoje ljudi. Države moramo stopiti skupaj in zavarovati civilno prebivalstvo,« je poudaril Kerry in spomnil na holokavst in Ruando.

»Če ena stran verjame, da lahko iztrebi velika števila svojih prebivalcev in če misli, da lahko to stori brez posledic, ne bo prišla za pogajalsko mizo. Mi pa moramo priti za to mizo. Situacija je resna in slabša se,« je opozoril Kerry, ki je sicer dodal, da sirska kriza terja politično rešitev in ne vojaške. Poudaril je, da se že dobesedno leta trudijo, da bi vse strani dobili na pogajanjih ter še enkrat izpostavil, da je potreben močan odziv, da se kemični napadi ne bodo več ponavljali.

»Vemo, da so rakete prišle iz območja pod režimskim nadzorom in letele na območja, ki so jih kontrolirali uporniki. Vemo, da so v času napada splet preplavili posnetki in slike, ki prikazujejo žrtve,« je med drugim še povedal Kerry. »Sirija in Iran sta priznala, da se je napad zgodil. Krivdo pa skušata prevaliti na stran, ki nima zmogljivosti, da bi izvedla tak napad,« je poudaril Kerry in se vprašal, zakaj bi uporniki pobili lastno ljudstvo in se ne usmerili na režimske sile. »To ni logično,« je rekel.

Hague je pri tem pristavil, da ni pametno resno jemati besed Bašarja al Asada, ki je storil že toliko vojnih zločinov. »Ne smemo pasti v past in verjeti vsaki besedi, ki pride iz ust takšnega moškega,« je izpostavil Hague.

ZDA: »Zdrava pamet pravi, da je Asad odgovoren za napade«

McDonough je v nedeljo nastopil na petih ameriških televizijah in prepričeval javnost, da je treba Asadov režim kaznovati.

»To ni sodna dvorana. Obveščevalne dejavnosti ne delujejo tako. Zdrava pamet pravi, da je Asad odgovoren za napade in mora odgovarjati. Material je bil dostavljen z raketami, ki jih ima režim, in nobenih indicev nimamo, da bi jih imela tudi opozicija,« je dejal McDonough.

Asad je medtem ponovil, da njegove sile niso odgovorne za napade s kemičnim orožjem. Namignil je, da jih je verjetno izvedla opozicija, a tudi on ni ponudil nobenih boljših dokazov, kot jih ponujajo ZDA.

Doslej so prišli v soboto v javnost le videoposnetki posledic napadov, ki ne dokazujejo, kdo jih je izvedel.

Žrtev naj bi bilo še več

ZDA trdijo, da je bilo v napadih ubitih 1429 ljudi od tega 426 otrok. Tiskovni predstavnik sirske opozicijske koalicije Kalid Saleh, ki v Washingtonu prepričuje kongresnike, naj podprejo resolucijo o kaznovanju Asada, je dejal, da je žrtev še več.

Opozicija razmišlja o objavi imen vseh žrtev. »Ves svet opazuje. Sirci se sprašujejo, kdaj bo mednarodna skupnost ukrepala in jih zaščitila,« je dejal Saleh.

Ameriški predsednik Barack Obama, ki je pred več kot tednom dni odločitev o omejenih napadih na Asada predal kongresu, bo imel v torek (v sredo zjutraj ob 3. uri po srednjeevropskem času) televizijski nagovor, danes pa bo imel intervjuje za šest televizijskih postaj.

Glasovanje o resoluciji v četrtek ali petek

Senat bo prvo glasovanje o resoluciji o posredovanju v Siriji opravil v sredo, ko bo treba zbrati 60 glasov proti obstrukciji oziroma filibustru.

Glasovanje o resoluciji, ki vojaško posredovanje brez vojakov na terenu omejuje na največ 90 dni, bo nato na vrsti v četrtek ali petek. Predstavniški dom bo glasoval šele po 16. septembru.

V nekaj več kot tednu dni, odkar je Obama odgovornost za napad na Sirijo podelil kongresu, se podpora manjša. Senat bo morda resolucijo še uspel potrditi, v predstavniškem domu pa kaže slabo.

Obama zato stavi na svojo sposobnost prepričevanja tako kongresa kot javnosti.

Hrbet mu je obrnila liberalna organizacija MoveOn.org, ki ga je odločno podpirala pred in po obeh predsedniških volitvah. Organizacija je začela prikazovati oglas proti posredovanju.

Nekdanji poveljnik zavezniških sil v Iraku in Afganistanu, general David Petraeus, ki je kasneje odstopil s položaja direktorja Cie, je Obami izrekel podporo, vendar republikanci, ki podpirajo ukrepanje proti Asadu, niso niti najmanj prizanesljivi do predsednika, ki jih je prisilil, da svoje besede opravičijo pred volivci.

McCain odločen zagovornik močnega posredovanja

Odločen zagovornik še močnejšega posredovanja, republikanski senator John McCain iz Arizone, jih je, kot kaže, že slišal od volivcev in zdaj Obami grozi s sprožitvijo postopka odstavitve, če bo poslal vojake na teren.

Newyorški kongresnik Peter King je dejal, da si ne more zamisliti, da bi predsedniki »Harry Truman, John Kennedy ali Ronald Reagan državo postavili v takšen položaj. Želim si, da bi v Beli hiši imeli vrhovnega poveljnika, ne pa organizatorja skupnosti,« je dejal King, ki zagovarja akcijo, a jo mora opravičiti pred volivci.

Za zdaj ni jasno, kako se bo Obama odločil, če kongres resolucijo zavrne. Republikanski senator Rand Paul iz Kentuckyja bo sicer zahteval amandma, da se predsedniku v primeru zavrnitve resolucije izrecno prepove ukrepanje na lastno pest.