Za tožilstvo je sporno predvsem to, da je bil posel izpeljan brez razpisa oziroma izbiranja drugih ponudnikov, očita pa mu tudi pridobitev nepremoženjske koristi, za kar je zagrožena kazen do enega leta zapora.

KPK: Ravnanje ustreza definiciji korupcije

Na ministrstvu za notranje zadeve (MNZ) so januarja 2010 s podjetjem Ram Invest sklenili pogodbo za najem prostorov na Dimičevi, kjer so uredili prostore za NPU. Računsko sodišče je avgusta 2011 zaradi najema izdalo negativno mnenje, protikorupcijska komisija pa je le dan pozneje v načelnem mnenju ugotovila, da ravnanje uradnih oseb na MNZ pri najemu prostorov za NPU ustreza definiciji korupcije. Tedanja ministrica za notranje zadeve Katarina Kresal se je še isti dan odločila za odstop.

Ključna oseba v zgodbi o najemu pa naj bi bil tedanji državni sekretar Damjan Lah, ki je nato tudi sam odstopil. Po neuradnih informacijah naj bi Lah ves čas vodil postopek najema stavbe za NPU, med drugim pa naj bi direktorja Ram Investa Igorja Pogačarja postavil v privilegiran položaj. NPU se je sicer v tem času skupaj z ostalimi organi MNZ preselil na Litostrojsko cesto.

Obramba predlagala zaslišanje 19 prič

Ker Lah krivde po obtožbi ni priznal, so se stranke na današnjem naroku dogovorile o izvedbi dokaznega postopka, sodnica pa je tudi že določila sedem razpravnih dni v oktobru in novembru.

Obramba je namreč predlagala zaslišanje 19 prič, svoje predlaga tudi tožilstvo. Obramba je med drugim predlagala, da se zasliši Kresalovo, njenega partnerja Mira Senico ter Pogačarja, ki naj bi potrdili, da Lah z njimi nima ne zasebnega ne poslovnega odnosa.

Kot priča morda tudi Šoltes

Nekdanji pravosodni minister Aleš Zalar ter njegov državni sekretar Boštjan Škrlec, nekdanji direktor Uprave kriminalistične policije Aleksander Jevšek ter nekdanji prvi mož policije Janko Goršek pa naj bi potrdili Lahov zagovor glede samega poteka postopka pri najemu stavbe. Obramba želi na sodišče kot pričo povabiti tudi nekdanjega predsednika računskega sodišča Igorja Šoltesa.

Jevška je obramba predlagala tudi, da bi potrdil primernost objekta na Dimičevi, to pa naj bi storila še namestnica generalnega direktorja policije Tatjana Bobnar. Tožilstvo sicer odgovarja, da v tem postopku ni pomembno, ali je bila stavba na Dimičevi najboljši objekt. Obramba pa trdi, da je bila Dimičeva »edini možni rezultat glede na ponudbe«.

Sojenje se začne 10. oktobra.