Preko projekta Botrstvo, ki deluje pod okriljem Zveze prijateljem mladine Ljubljana Moste Polje, so v dveh letih pomagali 2521 otrokom. Do sedaj pa so zbrali že več kot 1,3 milijona evrov. Od tega največji delež predstavljajo sredstva, ki jih nekaj več kot 2500 botrov nakazuje otrokom. Idejna vodja projekta Milena Štular pravi, da v začetku tega projekta problemi niso bili tako pereči, „ali pa jih ni bilo toliko“. Na svojega botra trenutno še čaka 185 otrokov.

„Ni prav, da država ne daje prioritete osnovnemu preživetju svojih prebivalcev“

V dveh letih od začetka projekta se je situacija tako poslabšala, da nekdanji botri pomoč sedaj potrebujejo sami, pravi Ogulinova. „Ni prav, da država ne daje prioritete osnovnemu preživetju svojih prebivalcev. Država bi morala poskrbeti za svojo prihodnost, otroke.“ Ob tem še poudarja, da ni prav, da država prenaša tako težke zgodbe in dodaja, da se ta trenutek sprejema tudi nov zakon o socialnih transferjih. Upa, da bo naravnan tako kot je bil pred letom 2012, ker je bil dober.

Podpredsednica Zveze prijateljev mladine Slovenije Vladka Škof pravi, da je bistveno pri projektu tudi to, da stopijo z družinami v stik.“ Tam, kjer se je dalo samo denar, ta denar ni bil vedno dobro naložen. Pomemben je tudi razgovor, o tem kako bodo denar porabili, da jih lahko opozorimo tudi na kakšne druge vidike.“

Družine stisko skrivajo zelo dolgo

Karmen Vergolin, socialna delavka in prostovoljka pri Zvezi prijateljev mladine, je dejala, da v projektu Botrstvo niso vključene samo družine s starši brez zaposlitve. Vedno več je tistih, ki so zaposleni, vendar so njihovi dohodki minimalni, takih, ki jim podjetja ne izplačujejo plač, pa tudi enostarševskih družin. „Počutijo se nemočne, razočarani so nase in na cel svet. Tudi na šolo, ki zahteva toliko stvari za pouk. To svoje tesnobo pa prenašajo na svoje partnerje in otroke, ki so v tej situaciji najslabši člen.“

Družine stisko v večini primerov prikrivajo zelo dolgo. „Odtegujejo si hrano od ust, ne plačujejo položnic, da imajo otroci osnovno prehrano,“ še pravi Vergolinova. „Otroci imajo zato tudi v šoli učne, motivacijske in psihosocialne težave. Zaradi česar so tudi pri učenju manj uspešni.“ Zgodi se, da otroci pridejo v šolo na malico ali kosilo tudi če zbolijo, saj preprosto doma nimajo hrane.

„Institucije so veliko preveč toge“

Mirko Štular, urednik Vala 202, ki je tudi partner v projektu Botrstvo, je navedel, da so institucije v Sloveniji veliko preveč toge in družbi ne dajejo vedeti kaj se dogaja: „V tej državi na ta način problemov ne bomo rešili, niti deloma jih ne bomo rešili.“

Projekt Botrstva je sicer v celoti projekt civilne družbe in država zanj ne namenja subvencij. Štularjeva sicer poudarja, da zelo skrbijo za transparentnost, da gre denar res tja, kamor je namenjen. „Botri hočejo vedeti kaj se dogaja z njihovimi otroci. Želijo jim namenjati tudi pakete s pomočjo.“

Na Zvezi prijateljev mladine ob tem poudarjajo, da bodo družinam pomagali še naprej, saj ne poznajo besede nemogoče in tudi država je ne bi smela. V projektu Botrstvo botri svojim varovancem pomagajo z mesečno donacijo 30 evrov. Mogoče pa je darovati tudi v botrski sklad, ki je prav tako namenjen pomoči otrok.