V včerajšnjem domnevnem napadu sirske vojske s kemičnim orožjem na predmestja Damaska naj bi bilo po navedbah opozicijskih skupin ubitih 1300 ljudi. Številne države so se zavzele za preiskavo dogodka, ki naj jo opravijo inšpektorji Organizacije združenih narodov. Sirski režim najostreje zavrača navedbe opozicije kot nelogične in ponarejene, a inšpektorjev Združenih narodov (ZN), ki so že tri dni v Siriji, da bi preiskali domnevne prejšnje napade s kemičnim orožjem, za zdaj ne želijo spustiti na prizadeta območja.

Sirski minister za informiranje Omran Al Zoabi je skupino strokovnjakov svetovne organizacije zavrnil z besedami, da ne morejo oditi na kraj dogodka, dokler se o obisku omenjenega območja ne uskladijo z vlado. Ironično je, da je dvajset inšpektorjev od kraja napada oddaljenih zgolj 20 minut vožnje, a je območje za njih nedostopno.

Prestopili »rdečo črto«?

Do napada je prišlo okoli tretje ure zjutraj po lokalnem času, ko je večina žrtev spala. Ubiti so bili v posteljah. »Nihče od nas ni pričakoval, da je bilo uporabljeno kemično orožje. Mislili smo, da je to zgolj še ena noč z navadnim topovskim obstreljevanjem,« je povedal aktivist, ki se je predstavil kot Abu Nidal. Toda prostovoljci, ki so hoteli pomagati žrtvam v napadenih soseskah, so kmalu tudi sami omahnili v smrt. »Nihče ni pričakoval takšnega napada, ko pa so v mestu inšpektorji ZN.«

Če se bodo navedbe o napadu s kemičnim orožjem in o številu žrtev potrdile, bo včerajšnji masaker v damaščanskih soseskah, kot so ga poimenovali v sirski opoziciji, najhujši napad s kemičnim orožjem na svetu po 25 letih. Zadnji tovrstni grozovit napad s kemičnim orožjem je leta 1988 zagrešil zdaj že pokojni iraški diktator Sadam Husein, ko je med iransko-iraško vojno v Halabdži na severu Iraka s plinom ubil od 3200 do 5000 Kurdov.

Če se bodo podatki o novem napadu izkazali za točne, bodo ZDA prisiljene odločneje poseči v sirsko državljansko vojno. Ameriški predsednik Barack Obama je namreč dal jasno vedeti, da če bo sirski režim uporabil nekonvencionalno orožje, bo to za ameriško administracijo pomenilo prestop »rdeče črte«.

Podatki o številu včerajšnjih smrtnih žrtev v Siriji se sicer precej razlikujejo. Različne opozicijske skupine ocenjujejo, da je število ubitih v okrožjih Ain Tarma, Zamalka in Džobar med 494 in 1300. 90 odstotkov žrtev naj bi umrlo zaradi zastrupitve z živčnim plinom, drugi pa zaradi bombardiranja s konvencionalnim orožjem.

Namigovanja, da gre za načrtovano provokacijo

Velika Britanija in Francija sta v ZN že vložili formalno zahtevo, da se očitani zločin preišče. Za preiskavo se je zavzela tudi Rusija, ena najtesnejših sirskih zaveznic. Kljub temu so v Kremlju dodali, da gre po njihovi oceni za provokacijo opozicije, katere namen je diskreditacija sirske vlade. »Kaže, da smo spet priče načrtovani provokaciji. To je podkrepljeno z dejstvom, da gre za kriminalno dejanje v bližini Damaska, in to prav v času, ko je bila tam misija strokovnjakov Združenih narodov, ki so uspešno začeli preiskovati uporabo kemičnega orožja,« je dejal tiskovni predstavnik ruskega zunanjega ministrstva Aleksander Lukaševič. Dvomi so prihajali tudi iz strokovnih vrst. »Bilo bi zelo čudno, če bi se sirska vlada odločila za uporabo takšnih sredstev prav v trenutku, ko so v državi opazovalci. Ali povedano drugače: ne bi bilo ravno precej modro,« je o sovpadanju domnevnega napada s kemičnim orožjem v času inšpekcij dejal Rolf Ekeus, ki je po prvi zalivski vojni vodil skupino orožarskih inšpektorjev Združenih narodov v Iraku.

Do odločitve za formalno zahtevo po preiskavi napada je prišlo le nekaj ur zatem, ko so iz Sirije prišli grozovite slike in videoposnetki pobitih civilistov. Vrste trupel, med njimi mnogi otroci in ženske, so bile razstavljene pred bolnišnicami ali bližnjimi mošejami. Na njih ni bilo vidnih znakov poškodb. Ker je delovanje novinarjev v Siriji zelo omejeno, medijske hiše opozarjajo, da vzroka smrti ne morejo z gotovostjo potrditi.

Preobrat v načinu delovanja sirskega režima

Podatek o 1300 žrtvah je sicer na novinarski konferenci sporočil eden vidnejših predstavnikov sirske opozicije George Sabra. »Današnji zločini niso prvi, pri katerih je režim uporabil kemično orožje. Pomenijo pa jasen preobrat v njegovem načinu delovanja. Tokrat niso izvajali terorja, temveč so ljudi nameravali iztrebiti,« je dejal. Iz bolnišnic so poročali, da so žrtve na urgenco pripeljali z razširjenimi zenicami, hladnimi okončinami in s peno na ustih. Prav takšni simptomi pa so značilni za žrtve, ki so doživele zastrupitev s sarinom.

Sirija je ena redkih držav, ki niso pristopile k mednarodnim konvencijam proti uporabi kemičnega orožja. Tuje obveščevalne službe ocenjuje, da poseduje gorčični plin, sarin in VX.

Varnostni svet ZN se je včeraj pozno zvečer že sestal na nujnem zasedanju.