Nekdanji direktor Lekarne Ljubljana Marko Jaklič bo po vsej verjetnosti lahko legaliziral črno gradnjo v Selu pri Polhovem Gradcu, ki je na radarju gradbene inšpekcije vse od marca 2005. Tamkajšnja občina Dobrova - Polhov Gradec je namreč 10. julija sprejela spremembe občinskega prostorskega načrta, ki dajejo Jakliču pravno podlago za legalizacijo objektov, ki jih je inšpektorat že večkrat ukazal porušiti.

Jaklič, ki je v minulih letih ljubljansko upravno enoto nekajkrat zaprosil za izdajo gradbenega dovoljenja, včeraj ni odgovoril, kdaj namerava ponovno zahtevati izdajo dovoljenja, s katerim bo legaliziral črno gradnjo. Povedal je le, da bi to gradbeno dovoljenje moral pridobiti že zdavnaj in celo brez sprememb občinskega prostorskega načrta. Na upravni enoti so dejali, da nove vloge od Jakliča za zdaj še niso prejeli.

Nekdanji direktor Lekarne Ljubljana je ponovno zatrdil, da je zgolj »obnovil 150 let staro gorsko kmetijo, ki bi se drugače podrla«, na kar so se ostro odzvali na gradbeni inšpekciji. Poudarili so, da ta Jakličeva navedba ne drži in da je zavajajoča. Na inšpektoratu so zagotovili, da sprejeti prostorski načrt ne vpliva na inšpekcijski postopek proti Jakliču in da bodo postopek vodili, dokler ne bo Jaklič črne gradnje porušil ali legaliziral. V nasprotnem primeru bo gradbeni inšpektor skladno s prioritetami dela gradbene inšpekcije nelegalno gradnjo porušil sam in Jakliču zaračunal stroške odstranitve.

Župan Setnikar: Zame so vsi enaki

Zaradi sprejetja prostorskega akta, ki gre na roko enemu najbolj znanih črnograditeljev v Sloveniji, se je plaz očitkov usul na občino Dobrova - Polhov Gradec. »Nikakor ne drži, da smo ustregli samo Jakliču,« je zagotovil župan Franc Setnikar in poudaril, da so potrdili pobude približno polovice od 500 pobudnikov sprememb prostorskega načrta. Župan je dodal, da so na občini vse pobude obravnavali brez imen in priimkov, da bi ohranili čim večjo objektivnosti pri odločanju. »Zame so vsi lastniki nepremičnin enaki,« je zagotovil Setnikar.

Velja omeniti, da je bila ena od usmeritev in ciljev občine pri pripravi občinskega prostorskega načrta tudi legalizacija črnih gradenj, ki niso v nasprotju z okoljevarstvenimi in drugimi predpisi oziroma s strateškimi usmeritvami občine, je zapisano v obrazložitvi tega prostorskega akta. Setnikar je dejal, da bo spremenjen prostorski načrt omogočil legalizacijo približno polovice črnih gradenj na območju občine. »Mislim, da bi se dalo rešiti še nekaj drugih črnih gradenj, ampak za to bo treba ponovno spreminjati prostorski načrt,« je povedal Setnikar.

Protikorupcijska komisija zatožila Jakliča

Medtem ko si Jaklič lahko obeta dokončno rešitev svoje domačije, je za vrat dobil davčno upravo (Durs) in urad za preprečevanje pranja denarja. Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je od njiju zahtevala nadzor nad premoženjskim stanjem nekdanjega direktorja Lekarne Ljubljana.

Komisiji pod vodstvom Gorana Klemenčiča bi moral Jaklič po zakonu o integriteti in preprečevanju korupcije že leta 2011 poročati o svojem premoženjskem stanju, vendar tega ni storil. »Komisija ga je k temu pozivala, vendar zavezanec pošte ni dvigoval, zato mu je bila pošiljka na koncu puščena v hišnem predalčniku,« so dejali na komisiji. Hkrati so poudarili, da je nadzor nad premoženjskim stanjem funkcionarjev uzakonjen zato, da se zmanjšujejo možnosti za prikrite zlorabe javnih funkcij za pridobivanje zasebnih materialnih koristi. Toda ob tem so pozabili povedati, da so se za pomoč na druge organe obrnili šele pred nekaj tedni. Torej po odhodu Jakliča iz Lekarne Ljubljana in skoraj dve leti po prvi kršitvi zakona.

Ali premoženje skriva zaradi zahtev Vzajemne?

Zakaj bi Jaklič toliko časa ignoriral pozive državnega organa po razkritju premoženjskega stanja, ni jasno. K temu bi lahko prispevalo dejstvo, da je v Sloveniji in tujini lastnik več milijonov evrov vrednih nepremičnin, do katerih je prišel tudi v obdobju vodenja Vzajemne. Ta danes od Jakliča zahteva plačilo več milijonov evrov zaradi oškodovanja družbe. Zaradi odtekanja več sto tisoč evrov iz poslov S&T Slovenija z Vzajemno na njegovo hrvaško družbo pa proti njemu poteka kazenski postopek.

Jaklič je trenutno lastnik družinske hiše na Vrhovcih v Ljubljani, prej omenjenega posestva v Selu nad Polhovim Gradcem in le nekaj kilometrov oddaljene kmetije s senikom v Setniku. Ob vsakem od teh posestev se razprostira več kot 33 hektarjev zemljišč, zlasti gozdov. Upniki bodo imeli v kratkem težavo z morebitnim zasegom teh nepremičnin, saj je nekdanji prvi ljubljanski lekarnar prišel s postopki prepisa njihovega lastništva soprogo Andrejo Jaklič. Po Jakličevih zagotovilih gre za razdelitev skupnega premoženja.