Noveli bo vlada obravnavala predvidoma v četrtek. Kot je danes pojasnil minister za notranje zadeve Gregor Virant, rešitve prinašajo več reda in preglednosti na to področje. Novosti so vezane predvsem na šest let stara priporočila Greca, ki opozarja na potrebo po večji transparentnosti in boljšem nadzoru pri financiranju strank in volilne kampanje.

Eden najslabših zakonov v Evropi

Pri pripravi zakonodaje je ministrstvo sodelovalo s protikorupcijsko komisijo. Klemenčič je danes poudaril, da ima Slovenija na tem področju zelo star zakon in »enega najslabših v Evropi«. Zakon sam sicer ne bo ničesar rešil, opozarja, a prinaša možnost nadzora, kar bo zelo pomembno. Predvidene zakonske spremembe tako v komisiji podpirajo in upajo, da »ne bodo zvodenele v zakonodajnem postopku«, je dodal.

Virant je poudaril, da je ključna zakonska sprememba popolna prepoved donacij političnim strankam in financiranju volilne kampanje s strani pravnih oseb, tako javnega kot zasebnega prava.

Minimalne bagatelne višine donacij

Letna poročila bi morala biti podrobnejša in tudi javno objavljena, vključno z vsemi donacijami fizičnih oseb, ki bodo nad višino povprečne mesečne plače v Sloveniji.

Donacije bi potekale prek transakcijskih računov, z izjemo »minimalne bagatelne višine« do 50 evrov, kar bi lahko politična stranka od fizičnih oseb vzela tudi v gotovini, a bi donatorja morala zabeležiti z imenom, priimkom in emšom, je dejal Virant.

Dvigujejo se tudi kazni

Predvidene spremembe širijo pooblastila računskemu sodišču za izvajanje nadzora, dvigujejo pa se tudi kazni. Hkrati bi bila v primeru hujših kršitev določene stranke mogoča prepoved financiranja iz proračuna za do leta dni.

Zaradi prepovedi donacij od pravnih oseb je med novostmi tudi drugačna razporeditev javnega denarja med manjše in večje stranke. Kot je pojasnil Virant, se je doslej 10 odstotkov sredstev iz proračuna razdelilo linearno med vse stranke, ki so na volitvah dosegle najmanj odstotek podpore, ostalo pa se je delilo po volilnih izidih. Zdaj bi se 25 odstotkov denarja iz proračuna delilo linearno, 75 odstotkov pa po volilnih izidih.

Izpad dohodka za stranke

Za politične stranke bo omenjena prepoved donacij zagotovo pomenila določen izpad dohodka, je opozoril minister. Zato po njegovih besedah obstaja možnost, da bi šlo prihodnje leto iz proračuna nekoliko več sredstev za politične stranke, a bo odločitev o tem na poslancih, saj bodo po novem sredstva za financiranje strank sestavni del finančnega načrta DZ, je še povedal.