Kakšne bodo pristojnosti policije?

Med 12. novembrom lani in 13. februarjem je bilo 133 javnih shodov, v istem obdobju pa je bilo kar 108 neprijavljenih, 129 pa je bilo takih, na katerih organizator ni zagotovil rediteljske službe, ugotavlja vlada v gradivu k predlogu zakona.

Kot osnovni razlog za pripravo novele, ki sicer po oceni predlagatelja ne bo imela finančnih posledic za državni proračun in druga javnofinančna sredstva, vlada navaja ureditev pristojnosti policije v primerih, ko gre za neorganizirane shode ali za shode, kjer organizator shoda ni znan in ne zagotavlja reda na prireditvenem prostoru. Pri zdaj veljavnem zakonu namreč v teh primerih niso določene pristojnosti policije.

Po novem bo morala policija določiti potrebno število policistov, ki spremljajo potek neprijavljenega shoda ali prireditve, ter skrbeti za red in varnost udeležencev. Cilj izvajanja navedenih nalog pa je zagotavljanje varnosti udeležencev na shodu, preprečevanje ogrožanja javnega reda ter varnost premoženja.

Trenutna definicija nevarnih predmetov preozka

S predlagano spremembo bo dopolnjen tudi pojem nevarnih predmetov, ki jih udeleženci ne smejo prinašati oziroma uporabljati na prireditvenem prostoru, če so uporabljeni v nasprotju s splošnim namenom njihove uporabe. Izkazalo se je namreč, da je trenutna definicija nevarnih predmetov preozka in ne pokriva vseh življenjskih situacij ter da se z nevarnimi predmeti ne prizadenejo zgolj hude telesne poškodbe ali huje okvari zdravje, temveč lahko njihova uporaba, če je v nasprotju s splošnim namenom, predstavlja tudi ogrožanje javnega reda, splošne varnosti ljudi in premoženja.

Prav tako je s predlagano spremembo dopolnjen pojem rediteljske službe, ki jo mora za zagotavljanje reda na prireditvenem prostoru zagotoviti organizator. S tem bo onemogočeno, da bi rediteljsko službo na javnih prireditvah opravljali samostojni podjetniki posamezniki ali subjekti, ki nimajo veljavne licence, kadar na prireditvi reda ne bo zagotavljal organizator s svojo rediteljsko službo in bo zagotavljanje reda prepustil subjektu, ki opravlja dejavnost varovanja javnih zbiranj.

S predlagano spremembo bo dana tudi pravna podlaga za sprejem podzakonskega akta, ki bo določil vrsto prireditev, na katerih mora organizator zagotoviti zdravstveno oskrbo ter kriterije, obseg in način zagotavljanja zdravstvene oskrbe udeležencev ali drugih oseb na shodih oziroma prireditvah. Na ta način bo natančneje določeno kakšno zdravstveno oskrbo mora zagotoviti organizator, da življenje in zdravje udeležencev ne bosta ogrožena.

Kazni bodo bistveno višje

Po predlagani noveli bi se spremenila tudi višina glob. Tako bi za izvedbo prireditve z namenom, da bi na njej izvrševali z zakonom prepovedana dejanja, pravno osebo kaznovali z globo od 4000 do 21.000 evrov. Z enako globo bi se pravno osebo kaznovalo, če na prireditvi ne bi zagotovila vzdrževanja reda ali če bi se izvedla prepovedana prireditev. Trenutno zagrožena globa v omenjenih primerih sicer znaša od 700 do 4000 evrov.

Če reditelji in spremljevalno osebje ne spremljajo udeležence z vozili, ki so označena s posebnim znakom, ali če se takoj po končani prireditvi na javni cesti ne vzpostavi prejšnjega stanja, pa se z globo od 2000 do 8000 evrov kaznuje pravno osebo, ki je prireditev organizirala. Do zdaj je globa v tem primeru znašala od 600 do 1.500 evrov.

Za izvedbo neprijavljenega shoda je po novem za organizatorja - pravno osebo zagrožena kazen od 500 do 8000 evrov, za vodjo shoda, ki ne bi izvedel ukrepov, ki jih predlaga policija, pa bi globa znašala od 250 do 1500 evrov. Z globo v isti višini bi kaznovali tudi posameznika, ki bi motil ali oviral prireditev. Vsem trem kategorijam po sedaj veljavnem zakonu grozi globa od 250 do 1500 evrov.