Da si vlomilec za svojo naslednjo tarčo ne izbere prav naše hiše ali stanovanja, lahko zadošča že videz varnejše, nekoliko dražje ključavnice na vhodnih vratih, senzorska luč ali zgolj napis, da je objekt pod videonadzorom. Protivlomna vrata so zanesljivo sporočilo, da lastnik objekta skrbi za varnost. Pokošena trava, obešeno perilo na balkonu, sosedov avtomobil na našem dvorišču… marsikaj lahko storimo, da morebitnega vsiljivca, medtem ko dopustujemo drugod, odvrnemo od nakan. Vlomilci nočejo zapletati svojega črnega življenja – potem ko objekt nekaj časa opazujejo, si raje izberejo najlažje tarče.

Posebno vabljiva za vlomilce so odprta vrata ali okna, razpoložljivo orodje za dostop (na primer zaboji, lestev, ki omogoča dostop do drugače nedosegljivih oken…), vrtnarsko orodje, s katerim lahko vlomilec nasilno vlomi, zapuščene žive meje ali visoke ograje.

Policija svetuje, da pred daljšo odsotnostjo zaklenete vrata in zaprete okna, pred tem ne pozabite zapreti plina in vode ter izklopiti elektrike, predvsem na napravah, da vam zaradi puščanja vode ali požara ne bo treba predčasno prekiniti dopusta, vklopite alarmno napravo, ključev ne puščajte na »skritih mestih«, kot so nabiralniki, predpražniki, lončki za rože... Ne puščajte doma dragocenosti in denarja – med dopustom raje najemite sef. O svoji odsotnosti ne puščajte sporočil, denimo na telefonskem odzivniku. Poskrbite, da bo videti, kot da je kdo vedno doma, naj vam prijatelj ali sosed redno prazni poštni nabiralnik, dviguje rolete ali podobno. Vgradite časovna stikala za samodejno prižiganje luči ali tudi občasno prižiganje akustičnih naprav (časovna stikala stanejo nekaj evrov), odpovejte dostavo časopisov, doma parkirana vozila zaklenite ter varno shranite dokumente in ključe, tudi rezervne. Ne puščajte orodja ali drugih priročnih sredstev v okolici hiše, z vidnih mest umaknite vrednejše predmete, povejte sosedom, kako ste dosegljivi, preglejte zavarovalne police, kako je s kritjem škode pri vlomu, zapišite si serijske številke vrednejših predmetov ali jih celo fotografirajte, po možnosti pa tudi označite umetniške slike, nakit, tehnične predmete itd.

Policija priporoča, da ljudje doma ne hranijo svojih prihrankov ali vrednih predmetov, »skrita mesta« pa so lahko zelo predvidljiva. Zanimivo je, kako hitro vlomilci najdejo avtomobilske ključe – vlamljajo tudi ponoči, ko so stanovalci doma – saj jih večina odloži na polico v predsobi. V vsakem primeru je dobro, da nakit, vrednejše predmete, umetniška dela in podobno podrobno fotografirate. V primeru odtujitve bodo fotografije preiskovalcem v veliko pomoč.

Lastniki naj ne puščajo obvestil na avtomatskih odzivnikih telefonov, prenosnih telefonih, elektronski pošti, da so odsotni zaradi počitnic in kdaj se bodo vrnili. Obvestilo naj bo nedoločno (»trenutno nismo dosegljivi«). Prav tako seveda ni priporočljivo, da o odhodu na počitnice obveščajo prek socialnih mrež na spletu. Če ostanete doma (zlasti to velja za starejše osebe in otroke), policija svetuje: »Zaklepajte vrata, ne odpirajte vrat neznancem, varnostno verižico imejte vedno zataknjeno, še zlasti če ste sami, uporabljajte domofone in video domofone ter kukala na vhodih.«

Zelo zanesljivo je tehnično varovanje stanovanjskih objektov. Ojačana ali posebna protivlomna in protipožarna vhodna vrata, opremljena s kakovostnimi ključavnicami, kukalom, zaščitnim okovjem in ščitom proti lomljenju ključavnic so dobro sporočilo morebitnemu vlomilcu, naj se odpravi drugam. Če je stanovanje v pritličju, okna zaščitite z varovalnimi folijami in mehansko zaščito na okenskih krilih. Na hiši ali nad vhodnimi vrati stanovanja namestite senzorsko luč. Vgradite kakovostno alarmno napravo, vezano na lokalno signalizacijo (luč, sireno, mobilnik, pozivnik ipd.), in – če je le mogoče – tudi na varnostno podjetje, ki bo posredovalo v primeru javljanja vloma ali poskusa vloma. Vrednejše predmete hranite v doma vgrajenem sefu ali v bankah. O vgrajeni alarmni napravi je pametno obvestiti sosede in objekt označiti z nalepkami, ki opozarjajo nanjo. Že takšno nalepko vlomilec razume: pojdi stran.

Dobra protivlomna vrata učinkovito zaščitijo vhod v domovanja in poslovne prostore. To zagotavljajo jeklena konstrukcija podboja in vratnega krila, vgrajena večtočkovna ključavnica in drugi varnostni elementi, ki pripomorejo k preprečevanju vloma. Kakovostna izdelava tudi ščiti pred hrupom in pomeni toplotno izolacijo.

Ker vlomilci najpogosteje iščejo gotovino, pomembne listine, nakit in druge dragocenosti, strokovnjaki svetujejo nakup trezorja. Pri znanih ponudnikih lahko izbirate med vgradnimi in pohištvenimi trezorji ter različnimi načini zaklepanja: na ključ ali elektronsko številčnico.

Znebite se velikih šopov ključev, svetujejo izdelovalci ključev in varnostne tehnične opreme. Manjše število ključev in kontrola dostopa sta le dva razloga, da se odločite za enega od sistemov zaklepanja doma in v poslovnih prostorih. Namesto šopa ključev imate le enega, ki odpre vsa vrata.

Če želite nadzor nad tem, kdo, kje in kdaj vstopa v vaše prostore, razvoj tehnologije omogoča, da vrata opremite z eno od elektronskih ključavnic, ki vam bodo omogočili večji nadzor brez ključev. Odlikuje jih preprosta uporaba, saj lahko po namestitvi odpirate vrata s kartico, uro, obeskom za ključe ali z vnosom kode. Elektronski sistemi imajo lastno napajanje, tako da delujejo tudi, ko ni elektrike. Možna je vgraditev v vse običajne ključavnice. Kakovostna ključavnica je tudi najboljši način za odvračanje pozornosti nepridipravov, saj se bodo ob pogledu nanjo zagotovo raje lotili lažjega plena. pm