Brazilci so na sloviti Maracani pred 73.531 evforičnimi navijači povsem nadigrali prvo reprezentanco sveta in se zasluženo veselili visoke zmage s 3:0. Da bo finale povsem v znamenju domače izbrane vrste, je postalo jasno že v drugi minuti srečanja, ko je Brazilijo v vodstvo popeljal Fred. Slednji se je med strelce znova vpisal v 47. minuti, medtem ko je minuto pred iztekom prvega dela špansko mrežo zatresel prvi zvezdnik turnirja Neymar.

»Igranje na domačem terenu je bila za nas olajševalna okoliščina, vzdušje je bilo naravnost spektakularno. Atmosfera, ki so nam jo pričarali navijači, je bila fantastična, prečudovita,« je po tekmi dejal selektor Brazilije Luis Felipe Scolari, ki je bil tudi sam presenečen nad izvrstno predstavo svojih izbrancev. »Nismo pričakovali zmage na turnirju, a to je pot, ki smo jo ubrali. Zelo dobro vemo, da bo svetovno prvenstvo precej bolj zahtevno, čeprav so na zdajšnjem turnirju nastopili kar štirje svetovni prvaki.«

Poln pohval na račun svojih soigralcev je bil tudi brazilski virtuoz Neymar, ki je bil izbran za najboljšega igralca turnirja. »Dosegli smo nekaj, za kar so vsi mislili, da je nemogoče. Dokazali smo, da ni nič nemogoče. Ekipa je igrala neverjetno dobro, bolje kot je marsikdo pričakoval. Veliko ljudi smo osrečili,« je bil presrečen 21-letnik.

Na nekoliko trdnejših tleh pa je po uspehu ostal njegov soigralec David Luiz, ki je nasprotniku namenil nekaj pohvalnih besed. »Ljudje vedo, česa smo sposobni, vendar morajo ostati skromni in se zavedati, kako izvrstna ekipa je Španija. Nihče od nas si ni upal niti sanjati, da bomo aktualne svetovne prvake premagali s kar 3:0.«

Del Bosque: Imeli smo smolo

Da so bili gostitelji boljše moštvo na igrišču, je bil primoran priznati tudi španski selektor Vicente del Bosque, ki je nasprotniku po tekmi športno čestital za zmago. »Bili so boljše moštvo, za kar jim lahko le čestitam. Na začetku srečanja in v uvodu drugega polčasa smo imeli nekaj smole, vendar se ne želim izgovarjati, saj so bili enostavno boljši. Imeli so več energije in jo pravilno usmerili v prav vsako potezo na igrišču.«

»Nekega dne smo morali izgubiti, saj nismo roboti,« pa je poraz svoje reprezentance komentiral španski branilec Sergio Ramos, ki je v 55. minuti zastreljal najstrožjo kazen. »Včasih se ne izide po tvojih željah in prav to se nam je pripetilo že v samem uvodu tekme. Nasprotnik je dosegel zgodnji zadetek, nato pa se je pomaknil v obrambo. Vseeno moram Braziliji čestitati, saj je dokazala, da zna igrati proti Španiji,« je ocenil nogometaš madridskega Reala.