Ameriški predsednik Barack Obama se je v govoru pred Brandenburškimi vrati v Berlinu, vendar pred veliko manjšim občinstvom kot njegova predhodnika Kennedy in Clinton, zavzel za zmanjšanje ameriških in ruskih zalog jedrskega orožja za tretjino. »Narediti moramo več – varnost Amerike in naših zaveznikov lahko zagotovimo z zmanjšanjem jedrskega arzenala,« je poudaril. Obama je napovedal, da bo v drugem predsedniškem mandatu pripravil dva vrha o jedrski varnosti. »To so koraki, ki jih lahko naredimo za svet miru in pravičnosti,« je poudaril. Kremelj je že potrdil, da je ameriški predsednik Rusiji ponudil nov krog pogajanj o jedrski razorožitvi, a se je hkrati zavzel, da bi bile vanje vključene tudi druge sile.

V dolgo pričakovanem govoru je tudi obljubil, da bo okrepil prizadevanja za zaprtje spornega zapora za teroristične osumljence v Guantanamu na Kubi. »Preseči moramo miselnost večne vojne in v Ameriki to pomeni podvojitev prizadevanja za zaprtje zapora v Guantanamu,« je dejal.

Obama je obljubil, da bodo ZDA naredile več v boju proti podnebnim spremembam in tako mora po njegovih besedah ravnati ves svet, preden bo prepozno. Kot je dejal, »mir s pravičnostjo pomeni, da svojih otrok ne bomo obsodili na bolj krut in manj prijazen planet«. Poudaril je, da so ZDA že podvojile količino energije, pridobljene iz obnovljivih virov, povečale učinkovitost rabe goriva v avtomobilih in zmanjšale emisije toplogrednih plinov. V luči bliskovitega napredka držav v razvoju, kakršni sta Kitajska in Indija, je nadaljeval: »Z globalnim srednjim razredom, ki vsak dan porabi več energije, mora to postati skupen napor vseh držav, ne samo nekaterih. Posledice bodo čutile vse države. Več neviht, več lakote in poplav, novi valovi beguncev, obale, ki izginjajo, oceani, ki naraščajo,« je opozoril.

Znova pa je branil tajne programe za spremljanje telefonov in svetovnega spleta, pri čemer je 4500 zbranim poslušalcem zagotovil, da nadzor ni namenjen navadnim ljudem. »Naši programi so zavezani vladavini prava in se osredotočajo na grožnje naši varnosti in ne komunikaciji navadnih oseb,« je zatrdil.

Merklova je v pogovoru z ameriškim predsednikom izrazila zaskrbljenost zaradi ameriškega početja. Kot je dejala, je internet »novo ozemlje« za vse in ponuja nove možnosti, ki pa jih »sovražniki in nasprotniki« lahko izkoriščajo. Nemčija ceni varnostno sodelovanje z ZDA, ki je privedlo do razkritja islamske celice v Nemčiji, je dejala in dodala: »Dala sem jasno vedeti, da je vprašanje sorazmernosti vedno pomembno vprašanje.« sz, agencije

14