Že spomladi leta 2011 je v Rogaški Slatini nastal prvi slovenski center ponovne uporabe, v katerem ljudje iz težje zaposljivih skupin vsemu, česar ljudje ne potrebujejo več, na kreativen način podaljšajo življenjsko dobo ter ponudijo po simbolični ceni. To je pogosta praksa v tujini že vsaj dve desetletji, pri nas pa je mreža centrov vnovične uporabe začela nastajati s projektom Use-Reuse, za katerega so pobudniki dobili sredstva evropskega socialnega sklada, del pa prispeva tudi ministrstvo za delo.

Projekt, ki bo trajal štiri leta, vodi Okoljsko raziskovalni zavod s partnerji, Tehnološkim centrom za aplikativno ekologijo EKO-TCE, Inštitutom za okolje in prostor iz Celja in Zvezo ekoloških gibanj Slovenije. Pridruženih je tudi več lokalnih partnerjev, med njimi javno podjetje Snaga Ljubljana, ki bo kot partner zagotovilo pogoje za delovanje ljubljanskega centra. »Izdelki iz ponovne uporabe imajo svojo dodano vrednost in prav je, da ta ponudba pride čim prej tudi do Ljubljančanov. Dnevno beležimo klice prebivalcev iz Ljubljane in okolice, ker bi ljudje želeli oddati različno opremo in izdelke ali pa bi prišli iskat točno določen izdelek,« pravi Marinka Vovk, pobudnica projekta in direktorica EKO-TCE.

Po prvotnih načrtih bi moral center v Ljubljani zaživeti že v lanskem letu oziroma najkasneje letos marca, vendar se je zapletlo pri prostorih na Povšetovi ulici 4, ki naj bi jih namenili za delavnico in trgovino. Lastnik je ljubljanski stanovanjski sklad, vendar na Snagi pravijo, da so se težave pojavile zaradi »tehničnih in formalnopravnih zadev«. Prostori, v katerih je prej delovalo podjetje Vodovod-Kanalizacija, so sicer v slabem stanju, a jim bodo tako kot v vseh drugih centrih vnovične uporabe vrnili življenje kar tisti, ki bodo po tej poti končno dobili zaposlitev.

Predvidoma jim bo na Snagi ovire uspelo odpraviti še letos, nosilec projekta Okoljski raziskovalni zavod pa je že pripravil poslovni in kadrovski načrt, ki v Ljubljani predvideva devet novih zaposlitev. »Snaga bo dostavljala kosovne odpadke v center, kjer jim bodo vrnili uporabnost, težje zaposljivim pa se bo povrnilo upanje in problem je rešen na družbeno-koristen podjetniški način. Zgolj besede niso dovolj, naša moč je v dejanjih,« še dodaja Vovkova.

Projekt, vreden 803.350 evrov, sicer poteka po terminskem planu, saj delujejo že vsi predvideni centri razen ljubljanskega – v Rogaški Slatini, Velenju, Tepanjah, Trebnjem, Kranju, Miklavžu in na Vojniku, in so tudi vključeni v razvejano evropsko mrežo reuse centrov. Po koncu projekta decembra 2014 bodo delovali kot socialna podjetja oziroma center ponovne uporabe v Rogaški Slatini se je že vpisal v državni register kot prvo socialno podjetje v državi. dv