Tajani sicer ni pojasnil, kdaj bi lahko Bruselj vložil pritožbo, vir francoske tiskovne agencije AFP pri WTO pa je razkril, da naj bi bili dokumenti na organizaciji do konca tega tedna.

EU in Kitajska sta sicer v zadnjem obdobju zaradi trgovine pogosto na nasprotnih bregovih. Evropska komisija je tako minuli teden uvedla začasne, šestmesečne uvozne dajatve za kitajske proizvajalce solarnih plošč. Prvi mesec oz. do 6. avgusta bo dajatev 11,8-odstotna, nato pa 47,6-odstotna.

Kitajska je nato vrnila udarec Bruslju in sprožila protidampinško preiskavo evropskega vina, kar bi lahko najbolj prizadelo Francijo, Španijo in Italijo, torej države, ki so največje zagovornice dajatev za kitajske proizvajalce solarnih plošč.

Pričakovati je, da bo Peking podobno akcijo zoper komisijo sprožil tudi v avtomobilskem sektorju. Trgovinski spor med pomembnima partnericama se torej zaostruje, zato se že vrstijo pozivi k pogajanjem.

WTO sicer v trgovinskih sporih odloča o morebitnih kršitvah pravil mednarodne trgovine. Glede na svoja pooblastila lahko zoper kršitelje uvede povračilne ukrepe.

Podoben spor, kot ga je danes zoper Kitajsko pred WTO napovedal Tajani, je pred časom sprožila tudi Japonska, maja pa sta se azijski državi poravnali. Postopki pred WTO lahko trajajo več let.