Kot je povedala predsednica sveta zavoda Štefka Presker, so zaradi napak, ki jih je ugotovila davčna inšpekcija, zaskrbljeni, a je ob tem spomnila, da je prav svet zavoda na to morebitno napako prejšnjega vodstva bolnišnice pogosto opozarjal. Ministrstvo je lani dalo ustrezna navodila, ki odpravljajo tako obliko poslovanja, zato je bilo takoj tudi odpravljeno, a se je inšpekcijski nadzor nanašal na prejšnja leta.

"Ugovor sedanjega vodstva bolnišnice je v velikem delu sprejemljiv. Gre za to, da se jim ne zdi sprejemljivo, da bi bolnišnica morala poravnati zaostale obveznosti, ki jih niso poravnali tisti, ki so izstavljali račune, prav tako oporekajo očitanemu nezakonitemu sklepanju pogodb z lastnimi sodelavci," je dejala Preskerjeva in dodala, da svet zavoda za točnost navedb v ugovoru niti ni pristojen, morebitne ukrepe pa bo sprejel, ko bodo znane odločitve davčnih organov.

Vršilka dolžnosti direktorice bolnišnice Mirjana Bušljeta je ob tem povedala, da so doslej prejeli zgolj zapisnik davčne inšpekcije, na katerega so podali svoje pripombe. V postopek so vključili tudi zunanjo revizijsko službo, zdaj pa čakajo na ponoven obisk davčnih inšpektorjev. Če bo dolg potrebno poravnati, bo po njenih besedah verjetno to morala plačati bolnišnica, ki bo nato denar skušala izterjati naprej od odgovornih.

Morebitno plačilo bi ptujsko bolnišnico še dodatno udarilo po žepu, potem ko je v prvih štirih mesecih letos poslovala slabše od načrtov. Izkazovala je namreč skoraj 160.000 evrov presežka odhodkov nad prihodki, kar v vodstvu pripisujejo predvsem nerealizaciji programa dela ter nižanju cen zdravstvenih storitev v letošnjem letu. V prvih štirih mesecih so tako na Ptuju prejeli za več kot 400.000 evrov manj avansiranih sredstev s strani Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije kot v enakem obdobju lani.

Prav tako še vedno prihaja do razhajanj med pogodbeno utežjo in dejansko realizirano utežjo, kjer bolnišnica letno izgubi več kot 600.000 evrov. Kot je znano, bo s 1. julijem začela veljati še višja stopnja DDV, kar bo zdravstvo še dodatno obremenilo, samo ptujsko bolnišnico za več kot 100.000 evrov na letni ravni. Plačati bo potrebno še razliko premalo plačanega regresa v letu 2012.

Člani sveta zavoda so danes od vodstva zahtevali dodatna pojasnila, zlasti zaradi nedoseganja začrtanega programa dela. Kot je poudarila Preskerjeva, to kaže na možnost, da bi bolnišnica konec leta lahko znova zabredla v stanje izpred dveh let, potem ko je lansko leto zaključila solidno. Napovedala je tudi, da bi lahko že naslednji seji sklepali o objavi razpisa za direktorja bolnišnice, saj želijo postopek zaključiti še pred iztekom mandata sveta zavoda novembra letos.