Nadaljevanje knjige Na svoji strani

Po Janševih besedah je knjiga nadaljevanje njegove prve samostojne knjige Na svoji strani, ki je izšla novembra 1988. Za knjigo se je, kot je povedal, odločil, ker se teksti, ki so nastali ob različnih priložnosti in bili objavljeni na različnih mestih, sčasoma izgubijo, "knjiga pa ostane".

Naslov knjige, ki je izšla pri založbi Nova Obzorja v nakladi 2500 izvodov, je hkrati naslov teksta, ki je nastal leta 2009 in se po Janševih besedah ukvarja "verjetno z najpomembnejšo travmo slovenskega naroda v novejši zgodovini - Hudo jamo".

Teksti razvrščeni od najnovejših do najstarejših

Teksti v knjigi so razvrščeni od najnovejših do tistih najstarejših iz leta 1988, v njih pa Janša predstavi svoj pogled na vse pomembnejše dogodke v tem času. V knjigi je tudi veliko opisov, pa tudi razlag v smislu, zakaj se je nekaj spremenilo, zakaj je neka stvar drugačna. Pri tem je Janša na današnji predstavitvi kot primer navedel revijo Mladina. Pred 25 leti, ob aretaciji četverice JBTZ, je revija predstavljala utelešenje pravice do svobode govora in misli, kmalu zatem pa je začela napad na idejo slovenske osamosvojitve, je dejal.

Knjiga Za kulturo življenja je že četrta Janševa samostojna knjiga. Poleg knjige Na svoji strani je leta 1992 izdal knjigo Premiki, ki jo je po njegovih besedah prodal v 63.000 slovenskih in 8000 tujih izvodih. Leta 1994, po dogodkih v Depali vasi, je izdal tudi knjigo Okopi, ki je izšla v nakladi 17.500 izvodov.

Za Dan državnosti načrtuje izid tretje dopolnjene izdaje Premikov

Ker omenjenih knjig že več kot deset let ni mogoče kupiti v prosti prodaji, Janša za Dan državnosti načrtuje izid tretje dopolnjene izdaje Premikov, do konca leta pa naj bi izšla tudi dopolnjena izdaja Okopov, ki bo vsebovala nove dokumente, povezane z afero Depala vas. Pripravlja tudi knjigo o slovenskem predsedovanju EU.

Na današnji predstavitvi je nekdanji premier komentiral tudi zaplete, povezane z njegovo izključitvijo iz Slovenskega centra PEN. Kot je dejal, je bilo po njegovih informacijah s strani mednarodnega PEN na to temo veliko vprašanj. Povedal je tudi, da do danes še vedno ni prejel nobenega sklepa in obrazložitve o izključitvi.