Študentsko društvo Iskra in istoimenska opozicijska poslanska skupina sta včeraj začela zbirati podpise za razpis referenduma o naložbi v Hotel K4 na Kersnikovi ulici 4. Kot pravi Klemen Knez iz poslanskega kluba Iskra, gre za očitno namero investiranja študentskega, torej javnega denarja v hotel, ki ni v interesu študentov. »Menimo, da večinsko študentsko mnenje nasprotuje tej naložbi, in glede na to, da nobena skupina, ki je kandidirala na študentskih volitvah, tega ni imela v svojem programu, je za samo legitimacijo projekta pomembno, da dobi potrditev študentov, ki bodo dejansko prispevali denar.«

Naložbo, težko približno pol milijona evrov, bosta s skupnimi močmi zagnala ŠOU LJ in zavod Šou Hostel, ki upravlja hostel Celica, pri čemer naj bi vsak prispeval približno pol sredstev. Ob tem spomnimo, da je ŠOU LJ ustanovil tudi ŠOU Hostel in posredno financiral odprtje Celice, ki danes ustvarja »presežek prihodkov nad odhodki«, a ga po svojem ustanovnem aktu ne more vračati v študentsko organiziranje, ampak ga lahko investira izključno v širitev lastne dejavnosti. Poleg tega bo ŠOU LJ prostore na Kersnikovi ulici 4 hotelu naslednjih 15 let oddajal po znižani najemnini.

»Optimalna rešitev za prostore v Kersnikovi ulici«

Direktor ŠOU LJ Andrej Klasinc je nad zbiranjem podpisov za referendum začuden, saj da je bila odločitev v študentskem zboru potrjena s skoraj dvotretjinsko večino. »Jasno, da je pravica do referenduma povsem legitimna, a ne želim si, da bi 10 ali 15 odstotkov tistih, ki se z namero ne strinjajo, zadeve negiralo,« je dejal. Investiranje v hotel, ki bo na letni ravni v približno štiri milijone evrov vreden proračun prinašal od 60 do 80 tisočakov, se mu zdi optimalna, saj da bodo na ta način zaščitili lastnino študentov in oplemenitili kapital.

Ali nameravajo po izteku 15-letne znižane najemnine hotel res prodati? Klasinc je to možnost najprej odločno zavrnil, ko pa smo ga soočili z dejstvom, da je to izjavil na eni od nedavnih sej, je dejal, da je bila izjava izvzeta iz konteksta. »Mi ne bomo prodajali, res pa je, da bodo mogoče zanamci čez deset ali petnajst let v to prisiljeni, in njim želimo zapustiti čim višjo možno vrednost teh prostorov.«

V Kersnikovi ulici je sicer trenutno sedež administracije ŠOU LJ, ki naj bi se preselila v (lastne) prostore na Vojkovi cesti, Tribuna in Šouvizija pa naj bi zaživeli pod streho Radia Študent (RŠ), a se je ta načrt nato zaradi pogodbe med ministrstvom za šolstvo in šport, zavodom Študentski domovi in RŠ ustavil. Pogodba namreč predvideva, da so prostori namenjeni izključno potrebam Radia Študent.

Obetajo se novi rezi

Ena od pomembnih sprememb je tudi ta, da naj bi v kavarni Metropol v prihodnje uredili študentsko menzo z oglaševalskim imenom ŠOU Diner, kjer naj bi študentom ponujali najkakovostnejšo in hkrati najcenejšo prehrano. A tudi tukaj se pojavlja vprašanje, ali ne gre za služenje interesom hotela, ki, zato da pridobi načrtovane tri zvezdice, potrebuje tudi restavracijo.

Iskrini poslanci namreč opozarjajo, da zavod Študentska menza v svoj ustanovni akt ni zapisal nikakršne obveze o ohranjanju nizkih cen, kar pomeni, da bi se te lahko v splošnem duhu teženj po povečevanju prihodkov spreminjale po mili volji vodstva. Klasinc, ki je pred časom dejal, da se bo ŠOU Diners »oglaševala kot restavracija, a bo v naših srcih vedno menza«, je včeraj potrdil, da zaveza o ohranjanju nizkih cen ni izrecno zapisana, da pa »se cen pač ne da določiti za nekaj let vnaprej«.

Medtem ko načrta o hotelu in menzi tako ostajata, pa se preostali zavodi pripravljajo na nove reze. Zaradi drastičnega upada prihodkov iz koncesijskih dajatev, ki je v prvih štirih mesecih letošnjega leta namesto predvidenih 20 znašal približno 34 odstotkov, se namreč obeta nov rebalans proračuna. ŠOU LJ bi bila s takšnim trendom na letni ravni lahko ob milijon evrov. Knez opozarja, da je varčevanje že zdaj zastavljeno tako, da sredstva organizacija namenja tistim, ki bi bili na trgu sposobni preživeti sami, jemlje pa zavodom, ki so neprofitnega značaja.

Klasinc pravi, da je o prihodnjih rezih še prenagljeno govoriti, da pa bo treba krčiti na vseh področjih. Glede investicije v hotel medtem miri, da na ta račun ne bo oškodovan noben študentski program. »Nikomur ne jemljemo sredstev. S tem ne bi mogli financirati kakšne druge dejavnosti ali programa, saj gre za namenske stvari,« je še dodal nekoliko nejasno.