Sindikati: Ukrepi so enormni, a se bo z njimi dalo živeti

V poslanski skupini PS so ob današnjem parafiranju omenjenega dogovora poudarili, da je vlada v zelo kratkem času, 50 dneh, opravila zahtevna pogajanja in s sindikati dosegla razumen dogovor. Kot so ocenili, je vlada svoje delo opravila korektno in ostala v okviru ciljev, ki si jih je zadala v programu stabilnosti. »Za razliko od svoje predhodnice sedanja vlada socialni dialog in dogovor sprejema kot vrednoto in ne coklo v reševanju trenutne javnofinančne situacije,« so še dodali.

Dogovor je rezultat trdega dela

Po besedah vodje poslancev SD Matjaža Hana je današnji dogovor rezultat trdega in iskrenega dela obeh strani. »Ta trenutek lahko samo čestitam obema stranema, da so lahko prišli do takega rezultata in da bomo dali tudi Evropi signal, da se lahko Slovenke in Slovenci tudi v najtežjih trenutkih dogovorimo v prid Sloveniji,« je dejal. Danes parafirani dogovor je sicer po njegovih besedah samo eden od ukrepov, treba pa bo izvesti še ukrepe iz pakta stabilnosti, med katerimi so dvig DDV, racionalnejše poslovanje javnega sektorja, dokapitalizacija bank in slaba banka. V zvezi s predvidenim progresivnim znižanjem plač Han pravi, da se bo v denarnicah seveda poznalo, vendar trenutno druge rešitve ni.

Zdravniki so nezadovoljni s predvideno novo plačno lestvico, o stavki (zaenkrat) ne razmišljajo

Tudi vodja poslancev DL Rihard Braniselj meni, da je dogovor optimalen. Po njegovem mnenju bodo dogovorjeni ukrepi dovolj, bodo pa potrebni tudi nekateri drugi ukrepi na odhodkovni strani, ne v smislu zmanjševanja pravic zaposlenim, temveč v smislu stroškovne racionalizacije. Predvideno progresivno znižanje plač je Braniselj označil kot »neke vrste krizni davek«. V DL se med drugim zavzemajo tudi za posodobitev zakona o javnih naročilih, s katero bi bil prihranek po njegovih besedah »kar znaten«. Obenem v DL pričakujejo, da se bodo tudi posamezna ministrstva potrudila in vsak na svojem področju izpeljala ukrepe.

Doseženega je bilo premalo

Po mnenju vodje poslancev SLS Jakoba Presečnika je vsak dogovor s sindikati oziroma socialnimi partnerji zagotovo dobrodošel in ga pozdravljajo. Kot pravi, pa je zagotovo doseženega premalo oziroma bo treba izpeljati ukrepe tudi na nekaterih drugih področjih. Ob tem je poudaril zmanjševanje stroškov v vseh institucijah javnega sektorja, tudi na ministrstvih.

Del policistov ne bo podpisal dogovora o ukrepih v javnem sektorju: Z notranjimi ukrepi smo že dovolj privarčevali

Tudi po besedah vodje poslancev DeSUS Franca Jurše danes parafirani dogovor glede na proračunski primanjkljaj gotovo ni dovolj. »Treba bo narediti globlje strukturne spremembe in na osnovi teh sprememb bistveno več privarčevati v prihodnosti, kot pa smo do sedaj,« je dejal. Kot pojasnjuje, pa te spremembe niso potrebne samo v javnem sektorju. Glede dogovorjene nove plačne lestvice Jurša pravi, da so tisti z najnižjimi plačami najbolj prizadeti, zato je prav, da nosijo najmanjše breme varčevalnih ukrepov.

Korak v pravo smer

Tudi po mnenju vodje poslanske skupine NSi Mateja Tonina je prav, da tisti, ki zaslužijo več, za krizo več prispevajo. Kot pravi, je dogovor o znižanju mase za plače korak v pravo smer. Sicer pa bo po njegovem mnenju treba »kmalu začeti uporabljati drugo taktiko, saj nenehno zniževanje plač enostavno ne obrodi pravih sadov, vedno znova so konflikti, nasprotovanja sindikatov«. »Dejstvo je, da bo treba število ljudi v javnem sektorju zmanjšati, seveda bo takrat zelo hudo, tudi nasprotovanja sindikatov in vseh ostalih bodo velika, ampak očitno je, da si tako obsežnega javnega sektorja ne moremo privoščiti,« je poudaril.

V SDS danes parafiranega dogovora za zdaj ne bodo komentirali.