Največje pomanjkljivosti so v nezačrtanem trajnostnem razvoju, pomanjkanju stika odločevalcev s stanjem na terenu, korupcijo in podrejenostjo okoljevarstva gospodarskemu razvoju. Društvo je v preteklem mesecu pomagalo lokalnim skupnostim po celi Sloveniji pri obveščanju in organizaciji čistilnih akcij, kar je zamenjalo prejšnji projekt vseslovenske čistilne akcije v enem dnevu. Uspeli so zmanjšati število divjih odlagališč, kar je postalo v zadnjih letih še posebej pereč problem. Čeprav je delo oviralo slabo vreme, so čistilne akcije v mesecu dni izvedli na več kot 300 zbirnih mestih po vsej Sloveniji, te pa se z 22. aprilom ne bodo zaključile.

Projekti, Zemlji prijazni

Ekologi brez meja so pobudniki novega projekta Tekstilnica, v katerem se bodo zavzemali za zmanjšanje količine zavrženega tekstila. Uporabni tekstil bodo predali novim lastnikom, neuporabnega pa bodo šivilje spremenile v nove kose. V ponedeljek bodo izvedli zbiralno akcijo tekstila v Kamniku, sicer pa imajo več stalnih zbirnih točk za oddajo tekstila. Na leto se v Sloveniji zavrže 70 ton uporabnega tekstila, kar zadostuje za izdelavo 350.000 majic. Pri tem pa se porabi za izdelavo ene majice 2.700 litrov vode, pesticidi in druge težke kovine, energija in prisilna delovna sila. V projektu bodo sodelovale težko zaposljive osebe, predvsem ženske po 50. letu starosti.

Greenpeace Slovenija v okviru pobude Ure Zemlje Slovencem postavlja izziv, da vsaj en opravek tedensko namesto z avtomobilom opravijo s kolesom. V zameno za sprejeto zavezo bodo v ponedeljek pred pisarno Greenpeace v Ljubljani opravili osnovni servis kolesa, ki bo zajemal polnjenje zračnic, mazanje verig, in kolesarjem postregli z limonado. »Če svoj avto večkrat pustite doma, lahko veliko prispevate k zmanjšanju emisij ogljikovega dioksida in vplivate na zmanjšanje porabe energije. Poleg tega s tem prispevate k boljši telesni kondiciji in zdravju ter hkrati poskrbite za boljšo kakovost zraka v vaši skupnosti,« je prepričan Dejan Savič iz Greenpeace.

22. april – dan Zemlje in tabornikov

22. aprila imajo svoj dan tudi taborniki. Zveza tabornikov Slovenije (ZTS) praznuje cel vikend. Pripravila je festivale, delavnice, razstave, orientacije in taborne ognje. Med svojimi aktivnostmi pa bodo taborniki namenili svoj čas čistilnim akcijam, saj se še posebej zavedajo pomena varstva okolja, ki gostuje njihove dejavnosti. »Narava nam že od nekdaj nudi zavetje in okolje, kjer preživimo veliko našega časa in prav zato dan tabornikov in dan Zemlje primerno sovpadata,« meni Teja Čas iz ZTS.

Čeprav je trajnostni razvoj pogosta točka predpisov in programov, ki si ga je kot enega izmed milenijskih razvojnih ciljev zadala GS OZN, Ekologi brez meja menijo, da to ni dovolj, »saj implementacija pogosto ni izpolnjena, pogosteje pa prevladajo drugi interesi. Manjka dolgoročno načrtovanje. S postavitvijo avtocestnega križa smo uničili veliko naših najboljših kmetijskih zemljišč, po drugi strani pa bi hkrati radi povišali samooskrbnost.« V slovenskem Greenpeace menijo, da je v povezavi s trajnostno politiko najbolj obetavno ribištvo. »S predstavniki vlade smo zbližali stališča v skupni podpori malim ribičem, ki lovijo na trajnostni način.« Zaskrbljeni pa so, da je okoljska varnost zanemarjena na področju podnebnih sprememb, kjer so vse dosedanje vlade podpirale kurjavo premoga v TEŠ 6 in nadaljnje izkoriščanje premoga v TET.

V Greenpeace opozarjajo, da je največja težava v Sloveniji razširjeno dojemanje, da je skrb za zdravo okolje ovira na poti do blaginje. »Namesto tega potrebujemo zavedanje, da je ohranjeno in varno okolje temelj kakovostnega življenja, saj ob uničenem okolju še tako visok BDP nima nobenega smisla,« je prepričan Savič. Vladam predlaga, da si prizadevajo za razvoj, ki povečuje okoljski standard. Greenpeace zato podpira učinkovito rabo in obnovljive vire energije.