"Dobro se zavedamo, da sta kriza in proračunska situacija močno zarezali v položaj zaposlenih v kulturi, tako v javnem kot v nevladnem sektorju, v zasebnem sektorju in med samozaposlenimi," je povedal Grilc. Dodal je, da bodo skupaj s predstavniki sindikatov iskali najboljšo sistemsko rešitev, ki bo vsem ustvarjalcem zagotavljala dobre pogoje za delovanje, "kajti le na ta način lahko kulturna sfera kot celota dobro deluje".

Predsednik sindikata Glosa Doro Hvalica je ob tem dodal, da so v sindikatu zagotovo najbolj veseli ministrove obljube, da bodo pri spremembah, "ki bodo najbrž krute", sodelovali od pobud in idej vse do realizacije.

"Na tem ministrstvu smo v minulih desetih letih to zagotovilo dobili že nekajkrat, moram pa priznati, da imam prvič občutek, da mu je treba verjeti," je še poudaril.

Kot pomemben del pogovora je Hvalica izpostavil še zagotovilo, da se bodo intenzivneje lotili problema samozaposlenih v kulturi, ki ga bodo "reševali na način, ki smo ga predlagali že davno tega, v obliki nekakšne kolektivne pogodbe". Kot je dodal, je temelj njihovih prizadevanj, da bi bila kolektivna pogodba osnova, znotraj katere bi imeli samozaposleni vse pogoje, ki jih sicer prinaša delovnopravna zakonodaja.

Štrukelj si želi, da med izjavami in dejanji ne bi bilo razlik

Glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) Branimir Štrukelj pa je dejal, da je ministrova napoved o sodelovanju dragocena, vendar je opozoril, da si želijo, da med izjavami in konkretno politiko ne bi bilo prevelikih razlik.

Kot ključno vprašanje, ki ga bo moral minister Grilc razrešiti, je Štrukelj izpostavil znižanje mase plač, ki se obeta kulturnim zavodom. "To je treba rešiti v najkrajšem času. Glede na to, da je to tudi predmet pogovorov z vladno pogajalsko skupino, pričakujemo, da minister tega do rešitve za pogajalsko mizo ne bo reševal na škodo zaposlenih," je poudaril.

Minister je še poudaril, da pretiranega krčenja sredstev za kulturo ne moremo več pričakovati, saj je bil njegov resor v minulih dveh letih med najbolj prizadetimi.

Štrukelj je dodal, da je država, ki meni, da bo krizo rešila z varčevanjem na področju kulture, v temelju zgrešila pogled. "Kulturo bi morali v krizi kvečjemu spodbujati, saj je pomemben razvojni element, predvsem v odnosih v družbi," je poudaril.

Hvalica je dejal, da ni optimist in ne verjame, da kakšnih dodatnih rezov ne bi bilo. "Na kakšen način naj se zgodijo pa mora biti stvar konsenza med državo in socialnimi partnerji," je dodal.