V koalicijski pogodbi, ki so jo pred mesecem dni podpisali prvaki strank PS, SD, DL in DeSUS, piše, da bodo v enem letu (potem bo šla vlada po zaupnico v državni zbor) sprožili poskus zaključene prodaje vsaj ene večje gospodarske družbe, prihodke od prodaje pa naj bi namenili za pomoč in spodbude gospodarstvu. Premierka Alenka Bratušek je včeraj poudarila, da so se v koaliciji dogovorili, da bodo takoj začeli postopek prodaje ene ali dveh večjih gospodarskih družb, sama pa si želi, da bi bila ena od teh družb banka, saj je bančni sistem po njenih besedah ta hip ključni problem Slovenije.

O imenih še nič...

Imen družb, ki naj bi bile naprodaj, premierka včeraj ni razkrila, v času oblikovanja sedanje vladne koalicije pa je bil najpogosteje omenjan Telekom. Tihi dogovor naj bi bil tudi, da gospodarskih družb s področja energetike in bančništva država naj ne bi prodajala.

A je vprašanje, ali bo Bratuškova za prodajo dobila soglasje vseh koalicijskih partnerk. Igor Lukšič, predsednik Socialnih demokratov, je še tik podpisom koalicijske pogodbe namreč zatrjeval: »Do prodaje smo v SD zelo zadržani. Treba je iskati strateške partnerje za podjetja v državni lasti. Prodaja bi morala biti res zadnja rešitev, če bomo vanjo prisiljeni iz kakšnih višjih razlogov.«

Zakaj se ni vlada zadolžila januarja?

Bo ta višji razlog klavrno stanje državnega proračuna, o katerem je včeraj novinarjem govorila predsednica vlade in s katerim so se ministri seznanili v četrtek? »Stanje, ki smo ga dobili od prejšnje vlade, je daleč od dobrega. Proračun ni bil sprejet realno. Razhajanja so velika tako na prihodkovni kot odhodkovni strani. Storjena je bila velika napaka, da se ministrstvo za finance januarja, ko so bile obrestne mere dovolj ugodne, ni šlo zadolžit. Predlog je bil pripravljen, a ne vem, zakaj je takratni predsednik vlade to ustavil,« se je včeraj vprašala Alenka Bratušek, čeprav je odgovor dobila že kot poslanka.

Janez Šušteršič, finančni minister v Janševi vladi, je namreč ob svojem odstopu s funkcije (zaradi odhoda njegove Državljanske liste iz Janševe vlade) poslancem 31. januarja med drugim povedal: »Kot finančni minister seveda dobro vem, v kakšni situaciji je naše gospodarstvo. Res je, da je financiranje proračuna zagotovljeno do junija, res je pa tudi, da če bomo zaradi tega dvignili vse depozite, ki jih ima država v bankah, bo veliko pred tem resno ogrožena njihova likvidnost. Zato smo na ministrstvu že januarja pripravili vse potrebno za novo izdajo dolarske obveznice. Lahko bi izdali petletno, s stroškom zadolževanja med tremi in pol in štirimi odstotki. Danes bi bili ti stroški nekoliko, ampak ne dramatično višji, vendar je predsednik vlade naročil, da te aktivnosti ustavijo, in ustrezne odločitve na vladno sejo niso bile uvrščene.« Janša pa je Šušteršiču vrnil z očitkom, češ da na vlado ni pravočasno poslal ustreznega programa financiranja proračuna za leto 2013.

Alenka Bratušek bo tako s slabim stanjem državnega proračuna seznanila državni zbor ali vsaj njegov odbor za finance, napovedala je tudi, da bo rebalans proračuna najverjetneje potreben, prav tako dvig kakšnega davka – v prvi vrsti DDV, »ker najmanj škodljivo vpliva na gospodarstvo«.