Gradnja skupne politične platforme

Italijanski predsednik je izjavo podal, potem ko je prejel končni poročili desetih strokovnjakov. Te je prosil za identifikacijo tistih gospodarskih in institucionalnih reform, na katerih bi lahko nova vlada, sestavljena iz desnosredinskih in levosredinskih strank, gradila skupno politično platformo.

Strokovnjaki so podali številne predloge, vključno s spremembo volilne zakonodaje, omejevanjem financiranja strank, poenostavljanjem parlamentarnih postopkov, reformo sodstva ter spodbujanjem gospodarske rasti. Italija, tretje največje gospodarstvo v območju evra, je od sredine leta 2011 v recesiji, od februarskih volitev pa v političnem pat položaju.

Na potezi so politične moči

»Sedaj so na potezi politične moči,« je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa poudaril Napolitano. »Naloga mojega naslednika bo potegniti zaključke,« je še dejal.

Mandat Napolitana se izteče 15. maja in odhajajoči italijanski predsednik zato, čeprav v italijanskem parlamentu ne morejo doseči dogovora o vladi, ne more razpisati novih predčasnih volitev. Parlament bo formalno volitve njegovega naslednika začel prihodnji četrtek.

Novi predsednik - če bo izvoljen - bo lahko politični pat položaj v parlamentu, ko nobena politična opcija ne more sestaviti vlade, presekal z razpustitvijo parlamenta in razpisom novih predčasnih volitev. Če bo do teh prišlo, pa za zdaj najbolje kaže Berlusconijevemu Ljudstvu svobode.

Bersani nadaljuje pogovore

Bersani medtem nadaljuje pogovore in pogajanja glede volitev predsednika. V četrtek se je sestal z voditeljem desne Severne lige, Robertom Maronijem, ki je nakazal, da bi lahko podprl Bersanija, če bi se odločil kandidirati za položaj predsednika države. A Bersani za zdaj ne kaže kakega interesa za ta položaj, navaja APA.

Kot je pokazala danes objavljena javnomnenjska raziskava instituta SWG, bi Ljudstvo svobode dobilo 26,9 odstotka glasov, Bersanijeva Demokratska stranka pa 0,1 odstotne točke manj - 26,8 odstotka. Berlusconiju je na primer v zadnjem tednu podpora zrasla za 1,9 odstotka, Bersaniju pa padla za 1,3 odstotka, povzema APA.

Tudi Grillovih Pet zvezd je izgubilo 1,4 odstotka. Vseeno pa bi to gibanje na predčasnih volitvah še vedno prejelo 24 odstotkov glasov podpore in bi ostalo tretja najmočnejša sila v parlamentu v Rimu.

Veliko koalicijo podpira 45 odstotkov Italijanov

Veliko koalicijo, v kateri bi bila tako Berlusconi kot Bersani, podpira 45 odstotkov vprašanih Italijanov. 37 odstotkov pa bi jih raje šlo na nove volitve, s tem da bi prej reformirali volilni zakon. 55 odstotkov pa jih zahteva zamenjavo voditelja na levici - Bersanija, ki mu ni uspelo sestaviti vladne koalicije, naj bi tako zamenjal tekmec v stranki, 37-letni župan Firenc Matteo Renzi, še kaže anketa, ki jo povzema APA.