Oddelek za šport Mestne občine Ljubljana je med izvajalce športnih programov letošnjega občinskega programa športa razdelil slabih 6,6 milijona evrov. Letošnja vreča denarja je za približno pol milijona evrov večja kot lanskoletna. »Toda letos je tudi nekoliko več izvajalcev programov športa,« je poudaril predsednik Športne zveze Ljubljane Janez Sodržnik. Ravno zaradi tega so na športni zvezi le zmerno zadovoljni z delom denarja, ki jim ga je občina sklenila nameniti.

Hokejisti Olimpije zelo veseli svojega kosa pogače

»Vsa športna društva smo v istem čolnu, vsi smo bolj ali manj v težavah, zato smo po drugi strani vseeno zadovoljni z dodeljenimi sredstvi,« je pojasnil Sodržnik. Po podatkih mestne občine bo Športna zveza Ljubljane letos prejela slabih 162.000 evrov, kar je skoraj 60.000 evrov več kot lani. Sodržnik pa je najbolj vesel, da bodo letos prejeli nekoliko več denarja za samo delovanje zveze.

Mestna občina je bila letos bolj radodarna tudi do Hokejsko-drsalnega društva Olimpija Ljubljana, ki je v primerjavi z drugimi večjimi ljubljanskimi klubi prejšnja leta prejemal občutno manj denarja. Lani je Olimpija dobila nekaj več kot 100.000 evrov za izvajanje programov športa, letos pa slabih 265.000. »Vseskozi smo se borili za večji del finančne pogače, zato smo zelo veseli, da se je letos izšlo v našo korist,« je dejal direktor ljubljanskega hokejskega društva Matjaž Sekelj.

Na prvi pogled je bila občina bolj radodarna tudi do Plavalnega kluba Ilirija. »Odlično bi bilo, če bi ves ta denar šel le na naš račun. Vendar naš klub kandidira skupaj s tremi drugimi plavalnimi klubi iz Ljubljane, ker tako lažje obvladamo papirologijo. Nato si denar razdelimo po programih, ki jih dejansko izvajamo,« je pojasnil sekretar plavalnega kluba Matic Lipovž. Plavalni klub Ilirija bo po Lipovževih besedah letos dobil manj sredstev kot lani, a so kljub temu zadovoljni z vsakim evrom, ki ga dobijo, in tudi z vsako uro uporabe občinskih prostorov.

KK Olimpija še vedno največ, a občutno manj kot lani

Z izkupičkom letošnjega razpisa so, zanimivo, zadovoljni tudi v Košarkarskem klubu Union Olimpija, ki bo iz občinske blagajne letos dobil skoraj 400.000 evrov manj kot lani. Vršilec dolžnosti direktorja košarkarskega kluba Matevž Zupančič je zatrdil, da v Olimpiji niso razočarani, ker bodo letos dobili »zgolj« približno 534.000 evrov. »Mi po navadi dobimo veliko, ker igramo na mednarodnih tekmovanjih in smo zato po pravilniku visoko uvrščeni. Letos nam bo občina dala pač toliko denarja, kar pa ne bo vplivalo na poslovanje kluba,« je dejal Zupančič.

Košarkarski klub Olimpija je z več kot pol milijona evrov še vedno med tremi največjimi prejemniki občinskega denarja, a ga bo letos na vrhu za las prehitel Rokometni klub Krim. Ob tem velja omeniti, da večji del za Olimpijo predvidenih sredstev (kar 360.000 evrov) izhaja iz predpostavke, da bo klub igral v eni od evropskih lig, bodisi v evroligi (za to so izredno majhne možnosti, kar je priznal tudi Zupančič) bodisi v evropskem pokalu.

Odziv smo poskušali dobiti tudi od Nogometnega kluba Olimpija Ljubljana, saj je bil letošnji razpis skop tudi do njihovega proračuna – dobili bodo namreč pol manj denarja kot lani – a odgovora včeraj nismo prejeli.

Tudi izvajalcem programov športa ni povsem jasno

Zupančič je zagotovil, da letos niso prijavili nič manj programov, zato ne ve, zakaj so dobili manj denarja kot lani. Na drugi strani tudi Sekelj ni vedel, po kakšnem izračunu je občina dobila znesek, ki ga bo nakazala hokejistom Olimpije, zato nas je po pojasnila usmeril na občinski oddelek za šport. Toda tudi na mestni občini niso odgovorili na zastavljena vprašanja. Nedavno je vodja mestnega športnega oddelka Marko Kolenc pojasnil, da sofinanciranje športnih programov poteka na podlagi objektivnih meril in podatkov, ki jih opredeljuje pravilnik o sofinanciranju izvajalcev letnega programa športa.

»Pravilnik je, če se mene vpraša, živa stvar. Neka stvar je namreč na papirju lahko videti odlično, v praksi pa ne deluje, zato je prav, da se pravilnik tudi popravlja, če je treba,« je povedal Sodržnik in dodal, da nekateri uradniki na občini določen člen berejo bolj ozko kot drugi. »Oni vidijo kozarec pol prazen, mi pol poln, ali pa obratno,« je bil slikovit Sodržnik in razkril, da v Športni zvezi Ljubljane ravno sedaj pripravljajo izhodišča in predlog, kako bi lahko popravili mestni pravilnik, in sicer v delu, ki določa sofinanciranje interesnih športnih dejavnosti. »Praktično neprestano zbiramo odzive klubov in pobude društev, kako bi odpravili pomanjkljivosti v pravilniku,« je povedal Sodržnik, ki kot predsednik ljubljanske športne zveze zastopa več kot 200 klubov in društev.