Delavec v Sloveniji je januarja v povprečju zaslužil 998 evrov neto, kar je za pol odstotka več kot pred letom dni. Realno, ob upoštevanju inflacije, pa se je povprečna neto plača znižala, in sicer za kar 1,9 odstotka. Povprečna januarska bruto plača, ki je znašala 1524 evrov, se je v zadnjem letu znižala tako nominalno (za 0,3 odstotka) kot realno (za 2,6 odstotka), je včeraj sporočil Statistični urad RS (Surs).

Največje znižanje plač je doletelo šolnike

Nižja povprečna plača je predvsem posledica rezov v javnem sektorju. Javni uslužbenci so v primerjavi z lanskim januarjem prejeli za o,8 odstotka nižjo neto plačo, od tega v sektorju država, kamor sodijo tudi javni zavodi, za 2,3 odstotka. Plače so se v zadnjem letu najbolj znižale v izobraževanju (povprečna neto plača za 4,1 odstotka), kulturi (za 3,2 odstotka) ter zdravstvu in socialnem varstvu (za 1,7 odstotka).

V zasebnem sektorju se je povprečna neto plača zvišala za 1,2, povprečna bruto plača pa za 0,7 odstotka. Najbolj se je dvignila v rudarstvu (neto plača v povprečju za 9,8 odstotka), energetiki (za 4,8 odstotka) in v predelovalnih dejavnostih (za 3,6 odstotka).

Kljub nadaljnjemu znižanju plač javnih uslužbencev je razlika v povprečni plači javnega in zasebnega sektorja še vedno precejšnja. Zaposleni v javnem sektorju je januarja v povprečju prejel 1140 evrov neto oziroma 1754 evrov bruto, v zasebnem sektorju pa 920 evrov neto oziroma 1397 evrov bruto. Če primerjamo posamezne regije, ugotovimo, da se je povprečna neto plača v zadnjem letu najbolj znižala v notranjsko-kraški regiji (za 1,1 odstotka), medtem ko je najbolj porasla v jugovzhodni Sloveniji (za 2,8 odstotka). Porast je običajno posledica stečajev oziroma odpuščanj.

Bolj kot v Sloveniji so se stroški dela znižali le v Španiji

Po podatkih evropskega statističnega urada Eurostat so se stroški dela tako v območju evra kot v EU v zadnjem četrtletju lani glede na enako obdobje 2011 zvišali za 1,3 odstotka. Stroški dela, ki jih sestavljajo plače in drugi stroški delodajalcev, so se znižali le v dveh državah EU – v Španiji (za 3,4 odstotka) in v Sloveniji (za 2,1 odstotka). V območju evra in v EU so se plače na letni ravni zvišale za 1,4 odstotka, drugi stroški pa za 1 oziroma 1,2 odstotka. V Sloveniji so se stroški za plače znižali za 1,7 odstotka, drugi stroški pa za 4,3 odstotka.