Čeprav bančni garanciji v skupni vrednosti enega milijona evrov potečejo 15. marca, na Mestni občini Ljubljana, kot kaže, izgubljajo potrpljenje nad še vedno nerazrešenim vprašanjem, kaj bodo banke upnice storile z Grepovim nedokončanim nakupovalnim središčem v Stožicah. Ljubljanski župan Zoran Janković je napovedal, da bo občina počakala le še do konca meseca.

Občino mineva potrpljenje

Če do takrat banke upnice ne bodo sprejele dokončne odločitve, kaj storiti z Grepovo nasedlo naložbo, bo občina po Jankovićevih besedah od Grepa zahtevala končni obračun, unovčila bo bančne garancije in uveljavljala pogodbene kazni. Ob tem velja omeniti, da je mestna občina Grepu, vključno z vložkom v obliki zemljišč, plačala 113 milijonov (brez DDV) od približno 119 milijonov evrov, kolikor znaša celotna vrednost projekta gradnje športnega parka Stožice.

Če bo občina resnično uresničila Jankovićeve napovedi, bo Grep le še korak do stečaja, banke upnice pa bi v tem primeru postale lastnice nakupovalnega središča. Ravno banke so lani decembra mestno občino zaprosile, naj do sredine marca podaljša bančne garancije, saj so v tem času želeli dokončati skrbni pregled družbe Grep, na podlagi katerega bi sklenile, kako naprej. Na mestnem oddelku za šport in v službi za pravne zadeve so pojasnili, da so v podaljšanje garancij privolili, ker so bankam želeli dati čas, da najdejo ustrezno rešitev za zaključek projekta, čeprav na občini že dolgo ne skrivajo nejevolje nad počasnimi bančniki.

Ogrin: Vse najboljše rešitve smo zamudili

Na občini so znova ponovili, da 80 odstotkov dokončan projekt že dve leti stoji zaradi nerazumnega odlašanja bank. Zaradi tega zapleta Grep še vedno ni opravil svojih pogodbenih obveznosti do mestne občine, saj mora zgraditi še dodatno nogometno igrišče, šest vhodov v garažo, 400 parkirnih mest in dokončati zunanjo ureditev športnega parka, je priznal Janković.

Tudi eden od direktorjev Grepa Uroš Ogrin je povedal, da bodo vse vpletene strani zaradi te negotovosti in čakanja na odločitev bank utrpele škodo. »Najboljše rešitve smo že zamudili. Sedaj morajo banke najti najmanj slabo rešitev,« je dejal Ogrin in še zatrdil, da sta lastnici Grepa Gradis skupina G in Energoplan zaradi te situacije pristala v prisilni poravnavi, ki pa sta jo po njegovih besedah za zdaj uspešno zaključili. Ogrin verjame v strokovnost bank, da bodo našle v sedanji situaciji najbolj ugoden scenarij rešitve, a tudi njega moti, da slednjega čakajo že več kot dve leti.

»Po tolikšnem času stagniranja bo treba v nakupovalnem središču vse začeti na novo,« je opozoril Ogrin in dodal, da je Grep v tem času izgubil nekatere najemnike poslovnih prostorov pod športnim središčem. Z najemniki, ki so kljub zapletom ostali, pa bo moral Grep ali v primeru njegovega stečaja banke sklepati nove pogodbe oziroma dopolnila zaradi zamude pri odprtju nakupovalnega središča.

Ministrstvo ne popušča, občina znova na sodišče

Medtem ko Grep in občina čakata na odločitev bank upnic z NLB in NKBM na čelu, občina bije pravno bitko z ministrstvom, pristojnim za šport. Slednje je, potem ko je občini podelilo 9,4 milijona evrov večinoma evropskega denarja, ugotovilo, da je občina storila dve napaki pri svoji prijavi na javni razpis, zato je ministrstvo občini sklenilo odvzeti 1,9 milijona evrov, ki jih je tudi že zarubilo.

Občina se je pritožila na upravno sodišče, ki je razveljavilo odločitev in ministrstvu naložilo, naj ponovno odloča o odvzemu skoraj dveh milijonov evrov. Na mestni občini so pojasnili, da je ministrstvo v ponovljenem postopku odločilo enako kot prvič. A ker ministrstvo po mnenju občinske pravne službe ni odpravilo v prvem postopku ugotovljenih nezakonitosti, je občina znova sprožila upravni spor.