V poslanski zbornici je levosredinska koalicija po vzporednih volitvah prejela med 35 in 37 odstotkov glasov, desnosredinska koalicija Silvia Berlusconija med 29 in 31 odstotkov glasov, gibanje Pet zvezd Beppeja Grilla med 19 in 21 odstotkov glasov, sredinske stranke na čelu z Mariom Montijem pa med osem in deset odstotkov glasov.

Montijeva koalicija bi tako utegnila izpasti iz poslanske zbornice, saj je prag koalicije za vstop v poslansko zbornico postavljen pri desetih odstotkih. V senatu je Bersanijeva koalicija prejela med 36 in 38 odstotkov glasov, Berlusconijeva koalicija med 30 in 32 odstotkov, Grillovo gibanje med 17 in 19 odstotkov glasov, Montijeva koalicija pa med sedem in devet odstotkov glasov.

Parlamentarne volitve je, po sicer še ne celovitih podatkih, zaznamovala nizka volilna udeležba. V nedeljo je dosegla le približno 55 odstotkov, kar je več kot sedem odstotnih točk pod volilno udeležbo na parlamentarnih volitvah leta 2008.

Čeprav gre za projekcije rezultatov, analitiki ne pričakujejo, da bi levosredinska koalicija izgubila pričakovano večino v senatu, kjer je večina odvisna od rezultatov v posameznih deželah. Razlika med levico in desnico je namreč po vzporednih volitvah tudi v senatu znatna, v prid levice pa kažejo tudi rezultati vzporednih volitev v deželah, kjer so javnomnenjske raziskave kazale tesen rezultat.

Kako velika bo večina levice v senatu, naj bi bilo tako odvisno od rezultatov v Lombardiji, kjer je razlika med levim in desnim taborom po vzporednih volitvah komaj dve odstotni točki. Iz vrst Demokratske stranke je bilo slišati zadovoljne komentarje, saj da napovedani rezultati pričajo o slabostih desnice. So pa v stranki presenečeni nad nizko volilno udeležbo.

Nekdanji minister za ekonomijo v Berlusconijevi vladi Giulio Tremonti je na Twitterju zapisal, da so jim volivci uresničili sanje, saj je Monti pod desetimi odstotki.

Eden od analitikov italijanskega finančnega časnika Il Sole 24 Ore je poudaril, da bi se ob potrditvi izidov vzporednih volitev Italija oddahnila. Večina levice v obeh domovih parlamenta bo namreč omogočala vladanje. Očitno pa so z rezultati zadovoljni tudi finančni trgi.

Negativno presenečenje volitev je zagotovo rezultat Montijeve koalicije, saj so ji javnomnenjske raziskave napovedovale okoli 14-odstotno podporo volivcev. Prvi delni rezultati volitev naj bi bili znani že v kratkem.

Berlusconi bi vendarle utegnil zmagati v senatu

Po projekcijah na podlagi delnih uradnih izidov parlamentarnih volitev v Italiji, ki so potekale v nedeljo in danes, bi utegnila v senatu večino vendarle dobiti desnica. Desnosredinska koalicija je po podatkih državne televizije Rai namreč prejela 31,3 odstotkov glasov, levosredinska pa 30,1 odstotka.

Gibanje Pet zvezd Beppeja Grilla je s 24,6 odstotka glasov druga najmočnejša stranka v senatu, lista Maria Montija pa je prejela 9,4 odstotka glasov.

Po prvih projekcijah je kazalo, da bo levosredinska koalicija dobila večino tako v poslanski zbornici kot v senatu.

Morebitna zmaga desnosredinske koalicije v senatu bi pomenila, da bo morala levica v senatu skleniti koalicijo s še kakšno stranko, če bo želela vladati. Analitiki, vključno s tujimi, so v dneh pred volitvami ugibali, ali bo ob takšnem rezultatu levosredinska koalicija morda vstopila v koalicijo z Montijevo listo.

Sodeč po prvih odzivih iz Demokratske stranke pa bi ob potrditvi teh projekcij Italijani utegnili že kmalu znova na predčasne volitve.

Podpredsednik Demokratske stranke Enrico Letta je namreč po poročanju italijanskih časnikov dejal, da bi takšen rezultat pomenil, da Italiji ne bo mogoče vladati in da bodo zato verjetno že v kratkem času sledile nove volitve.

Volilna udeležba je bila okoli 75-odstotna in tako okoli šest odstotkov nižja kot na volitvah leta 2008.