Sočasno z zasedanjem parlamentarne komisije za nadzor varnostno-obveščevalnih služb je včeraj na sedežu Slovenske obveščevalno-varnostne agencije (Sova) potekal inšpekcijski nadzor. Sovo so obiskali predstavniki inšpektorata za javno upravo, saj je Sindikat vladne agencije Slovenije (Svas) na inšpektorat prijavil nepravilnosti spornega kadrovanja in premeščanja zaposlenih s Sove na kmetijsko ministrstvo in agencijo za okolje.

Vročanje na parkirišču

Branko Cvelbar, desna roka direktorja Sove dr. Damirja Črnčeca, je namreč premestitve štirih uslužbencev izvedel mimo kadrovske službe, po mnenju sindikata pa tudi mimo določil zakona o javnih uslužbencih. Cvelbar naj bi svojim »žrtvam« sicer najprej ponudil aneks k pogodbi, nato pa jim je začel izročati sklepe o premestitvi. Ob tem jim je grozil, da bodo izgubili službo, če aneksov oziroma sklepov ne bodo prevzeli, vse skupaj pa naj bi šlo celo tako daleč, da jih je po službi čakal pred zgradbo Sove in jih lovil po parkirišču.

Sejo, na katero je včeraj prišel tudi povabljeni Črnčec, ki naj bi očitke zanikal, so prekinili, predsednik komisije Jerko Čehovin (Pozitivna Slovenija) pa je po prekinitvi seje pojasnil, da bo komisija sklepe o domnevno spornem kadrovanju sprejela po znanih izsledkih inšpekcijskega nadzora. Kot je Čehovin povedal med odmorom (komisija je nato na ločeni seji zasedala še zaradi odtekanja informacij iz Sove), »bo imel direktor Sove težave«, če bo inšpekcijski nadzor potrdil očitke sindikata.

Varčevanje ali čistka?

Omenjena premestitev nekaterih uslužbencev Sove je bila šele drugo dejanje spornega kadrovanja, ki se spogleduje s čistko. V Sovi so se s pomočjo varčevalnih ukrepov najprej znebili več zaposlenih, ki so izpolnjevali pogoje za upokojitev, vendar so nato na njihova mesta pripeljali nove kadre. Tudi sindikat je zmotilo, da so novi kadri v veliki meri brez izkušenj ali z malo izkušnjami ter da jih krasi predvsem »pripadnost pravi politični opciji«. Neuradno naj bi bilo največ novih kadrov blizu stranki SDS, prav tako pa neuradni viri poročajo o privilegiranosti novih kadrov, njihovi izolaciji od drugih ter nizkih standardih varnostnega preverjanja pred njihovo zaposlitvijo, ki je v obveščevalnih službah zelo pomembno.

Prav zaradi velikega nezadovoljstva med nekaterimi zaposlenimi na Sovi so v javnost začele curljati informacije o kilavem vzdušju na Sovi. Večina pripomb, ki smo jih neuradno slišali od naših virov blizu Sove, se nanaša na politično, nestrokovno in včasih nepotistično zaposlovanje, navedbe naših virov pa je v veliki meri potrdil tudi sindikat v pismu komisiji. Neuradno je na Sovi marsikdo nezadovoljen tudi z drugimi praksami vodstva. Tako naj bi se pojavljali šikaniranje in grožnje z »vabili« na poligrafsko testiranje tistim, ki na glas opozarjajo na nepravilnosti.