Toda leta so minevala in tudi vaza se je na srečo pojavila in to očitno v podobi Andree Massija, ki je sedaj Tinin trener in partner. Če pogledamo samo njun izkupiček na nedavno končanem svetovnem prvenstvu v Schladmingu, je jasno, da Tina cveti: zlato v superveleslalomu, srebro v veleslalomu in v super kombinaciji. S podobno pesniškim navdihom bi bil seveda časopisni naslov lahko danes povsem drugačen. Na primer Tina Maze za vesele obraze, kajti veselja in sreče je bilo med slovenskimi navijači na prizorišču prvenstva in v domovini zares veliko.

Gips bi bil Črnjan

Nedvomno je Massi najbolj zaslužen za Tinin preporod. Paralelo z njim je pred kratkim potegnil kar Ante Kostelić, oče in trener nekdanje šampionke Janice in še vedno aktivnega smučarja Iva. »Zdaj, ko ima svojo ekipo, je dobila svobodo, ki jo je potrebovala. Z Andreo Massijem imava veliko skupnega: od tega, da nisva klasična smučarska trenerja oziroma prihajava iz drugih športov, do tega, da imava svojevrstno podoben pristop. Menim, da mi ni slepo sledil. Zagotovo pa je našel kakšno rešitev pri organizaciji dela. Najpomembnejše za tekmovalko Tinine kakovosti je, da ima okrog sebe zveste ljudi. Da ji ni treba misliti na nič drugega kot na smučanje. Njeni sodelavci ji morajo biti tako predani, da tudi raje sami poberejo, ko ji pade kaj iz roke, da se ji ne bi po naključju kaj zgodilo.«

Že v prejšnji številki, ko smo se podali v Črno na Koroškem, da bi zaznali utrip krajev, od koder prihaja velika slovenska smučarska šampionka, smo omenili, da sta bili Tina Maze in Janica Kostelić nekdaj tekmici, a tudi trenirali sta skupaj. Ante Kostelić - Gips je prav v tej zimi pretresel z izjavo, da je celo razmišljal o selitvi v Črno. »Če ne bi razpadla Jugoslavija, bi bil danes Črnjan, čeprav ne zaradi Tine, ampak zaradi okolja. Črna je bila v času, ko niso umetno zasneževali smučišč, eden redkih krajev, kjer je bil sneg še pozno pomladi. Okolje je bilo pravšnje za naše razmišljanje in to, kar smo želeli. Janico in Iva sem želel vpisati v osnovno šolo. V Zagrebu so me spraševali, ali se mi je zmešalo, da grem v zakotje, vendar sem vsem odgovoril, da se bom v Črni zelo dobro počutil, ker poznam tamkajšnje ljudi. Razmišljal sem – za jesti in piti imamo, z bivanjem zagotovo ne bi imeli težav, sam pa bi pomagal kot trener. Več res nismo potrebovali.«

Tina Maze ima pred Janico Kostelić še dodatno prednost. Svojega ljubljenega ima lahko ves čas ob sebi. Tudi ko je za več tednov v ZDA, Skandinaviji ali na odročnih alpskih ledenikih, ji ni hudega, saj je pravzaprav ves čas v domačem objemu. Medtem ko njene tekmice ure in ure ždijo na telefonih, spletnih povezavah, raznih »skajpih« in so primorane v besede »Pogrešam te, kdaj bova spet skupaj? Oh, če bi bil zdajle tu…«, je Tina v veliko boljšem položaju – samo roko iztegne in ima partnerja v objemu. V šali bi celo rekli, da je to idealno zakonsko življenje, v katerem ni treba partnerjema niti kuhati, pomivati ali sesati, ker za to skrbijo hotelski uslužbenci.

Teoretski psihoanalitik Roman Vodeb misli podobno, s tem da so njegove besede še bolj konkretne. Tini trener in partner rešuje vse glavne probleme, hkrati pa jo zadovoljuje čustveno in seksualno. Njene smučarske kolegice takega razkošja nimajo. »Na uho mi je prišlo, da reprezentančne kolegice tarnajo, da jim znotraj reprezentance nekaj manjka, ne vedo pa kaj. Osebno sem prepričan, da jim manjka predvsem čustvena in seksualna potešenost, nikakor pa niso težava pogoji za delo in strokovna podpora trenerjev,« razlaga Vodeb. Mimo tega je znal Andrea Massi tudi psihološko spremeniti miselnost svojega dekleta. V misli ji je vcepil prepričanje, da je najboljša, da lahko premaga vse tekmice v svetovnem pokalu in to v vseh disciplinah. Ker na čustvenem področju smučarka nima skrbi, se lahko v miru in stoodstotno usmeri na trening in tekmovališče. Zgodba o uspehu torej.

Ruvanje v hotelu

Je bilo pa svetovno prvenstvo razburljivo tudi tam, kjer pod nogami ni bilo snega. Veselo razpoloženje v Schladmingu in Sloveniji je pokvarila vest o incidentu po veleslalomski tekmi. Mitja Kunc, nekdanji slovenski reprezentant, ki je zdaj trener, je s svojim »voki-tokijem« padel v frekvenco, ki sta jo za pogovor pred tekmo uporabljala Tina Maze in njen trener Andrea Massi. Zvečer je bilo v hotelu divje, Kunc se je opravičeval, Massi je v prepričanju, da je bil izzvan, skočil in menda sta se začela pošteno ruvati… Razgreteža so spravili narazen ljudje, ki so stali oziroma sedeli naokrog, je poročal Večer. »Bila je nerodna napaka, povsem nenamerna, za kar sem se Massiju dvakrat opravičil, a mojega opravičila ni sprejel. Ko sem ga povabil, da se v miru pogovoriva na štiri oči, je mislil, da ga izzivam k pretepu, in je planil name,« je razlagal Kunc, Massi pa je bil tudi po koncu prvenstva v intervjuju za Siol.net še vedno prepričan, da je bilo vse skupaj namerno nagajanje: »Podlegel sem provokaciji. Ne poznate ozadja. Ker se trudim na terenu, živci nato včasih popuščajo. Se pa ne kesam. Moja reakcija je bila manjša od provokacije.« In nadaljuje: »Poglejte ekipo Tine Maze. To so ljudje, ki vsako sekundo delajo za tekmovalko in jo spoštujejo. Nimamo časa za pivo in opravljanje tekmovalcev za točilnim pultom. Svoje ekipe ne bi nikoli več zamenjal. So kot vojaki. Žal pa je v slovenskem alpskem smučanju zasidrana neustrezna mentaliteta. Govorim o obrekovanju, frustracijah, neznanju… To je svojevrstna epidemija. Primož Ulaga mora zato kot zdravnik vzeti metlo in vse počistiti. Od A do Ž. Od serviserjev do pomočnikov, ki se na tekmovanjih pojavljajo s tujimi bundami… Še enkrat bom ponovil. Moja reakcija je bila nekulturna in neprimerna, a bila je manjša od provokacije. Jaz nikoli nikogar ne izzivam. Ne oglašam se v druge radijske kanale.«

Predsednik Smučarske zveze Slovenije Primož Ulaga bo moral s sodelavci urediti zadeve, da na naslednje tekme slovenski trenerji ne bodo prihajali z boksarskimi rokavicami ali kiji. Ali kot pravi Massi, treba bo malo počistiti. Tudi Tina Maze bo morala počistiti – kramo s polic v svoji sobi, kajti za vse kolajne in pokale ji bo počasi zmanjkalo prostora.