Ker nimajo organa upravljanja, zavodi ne morejo sprejemati ključnih poslovnih odločitev, opozarjajo na SSZS. "Na današnji dan vemo za 16 javnih zavodov - domov za starejše, ki nimajo niti imenovanih članov niti konstituiranih svetov zavodov, čeprav se danes izteka skrajni rok, v katerem je potrebno članom sveta dostaviti gradiva z zaključnim računom, da bi jih lahko sprejeli v zakonsko predpisanem roku in posredovali ustanovitelju ter Ajpesu," so pojasnili v skupnosti.

V SSZS so zapisali, da direktorji teh zavodov sprašujejo, kaj naj storijo, saj so po zakonodaji odgovorni, da spoštujejo predpisane obveznosti poročanja, za morebitne zamude pa jim grozi razrešitev in celo denarna kazen. "Kot ustanovitelja javnih zavodov vlado sprašujemo, kako naj poslovodstva prevzamejo odgovornost za svoje delo, če ustanovitelj ne izvede niti najbolj nujnih nalog, ki bi omogočale vsaj pravno funkcioniranje javnega zavoda," so zapisali v SSZS.

V skupnosti poleg tega ugotavljajo, da se pri imenovanjih svetnikov ne upošteva predvsem strokovne kompetentnosti, ampak čim večji politični vpliv na poslovanje zavodov. To po njihovem mnenju dokazujeta struktura v zadnjem času imenovanih svetnikov in izdano navodilo ministrstva za delo, družino in socialne zadeve članom svetov zavodov. To je nezakonito, neposredno pa člane svetov zavezuje k pridobitvi in spoštovanju navodil ministrstva pri odločanju na svetih zavodov, opozarjajo v SSZS.

Ministrstvo po njihovem mnenju ni imelo pravne podlage za izdajo navodila, saj izvrševanje ustanoviteljskih pravic ni v njegovi pristojnosti. Poleg tega pa ni pojasnjeno, zakaj je minister kot potrebno ocenil izdajo takšnega navodila, saj izrecnega pooblastila za njegovo izdajo ne daje noben zakon, torej je podlaga lahko le ocena ministra, da je navodilo potrebno za izvrševanje zakona, so še zapisali v SSZS.