Po tretji osvojeni kolajni Tine Maze na svetovnem prvenstvu v alpskem smučanju smo včeraj poročali, da je bil vodja ekipe Tine Maze Andrea Massi zelo kritičen do dela slovenskih trenerjev. Ti so motili radijsko frekvenco, ki so jo imeli na voljo med veleslalomskim nastopom. Dejal je, da bo zadevo razčistil ter dobil opravičilo. V nadaljevanju dneva je dobila zgodba epilog. Šlo je za resničnostni šov v polni jedilnici, v kateri so sedeli sponzorji smučarske zveze in številni drugi, ki imajo v teh dneh v Schladmingu delovne obveznosti.

Resničnostni šovi očitno ostajajo na jedilniku SZS, saj sta nepozabnega pred tisoč navzočimi lani med tekmo Zlate lisice v Kranjski Gori uprizorila tedanji predsednik SZS Tomaž Lovše in odvetnik ekipe Tine Maze Damijan Terpin. Glavna igralca sta bila tokrat Andrea Massi in Mitja Kunc, trener v slovenski reprezentanci za tehnične discipline, nosilec bronaste slalomske kolajne na SP leta 2001 v St. Antonu, med katerima je prišlo do fizičnega obračuna.

Zanimivo je, da se je vse skupaj dogajalo le nekaj ur pred tem, ko smo se v hotelu Tauernblick po končanem delu ustavili številni slovenski novinarji. Tam smo se družili z vodjo panoge za alpsko smučanje pri SZS Vladom Makucem, direktorico SZS Barbaro Kuerner Čad, prišel nas je pozdravit predsednik SZS Primož Ulaga. Kratka debata je bila sproščena, a je dogajanje dalo slutiti, da se v ozadju dogaja nekaj več, ko je direktorico poklical na stran Damijan Terpin in nekaj trenutkov kasneje še Andrea Massi. Nekaj deset metrov nadmorske višine nižje pa je Tina Maze v avstrijskih narodnih nošah na večeru njenega glavnega sponzorja pela svojo pesem. Glavnim akterjem zgodbe je za kratek čas uspelo kljub incidentu opravljati svoje obveznosti in prikriti, kaj se je dogajalo v jedilnici hotela s tremi zvezdicami nad Schladmingom.

Mitja Kunc je pojasnil svojo plat zgodbe: »Zanikam, da sem Tini uničil svetovno prvenstvo, kar mi je očital Massi. To, da sem ga motil pri informacijah, sem izvedel šele malo po enajsti uri, tedaj pa je bilo prve proge že konec. Andrei Massiju sem se na kosilu človeško opravičil. Ne enkrat, ampak dvakrat. Vselej iskreno. Nato me je začel žaliti, da sem turist, avtsajder in ne vem, kaj še vse. Glede na to, da je bila polna jedilnica, sem mu rekel, naj greva ven. Očitno je mislil, da hočem z njim fizično obračunati. Zato je z obutimi smučarskimi čevlji sunkovito vstal, me povlekel za rokav, nato pa sem mu umaknil roke, da se je opotekel. Tedaj se je obrnil in me udaril. Z mano je začel fizično obračunavati. Ko me je udaril, sem videl, da je stvar resna. Poglejte, popraskal me je tudi po vratu. Nisem se mu dal in se mu tudi ne mislim. Na takšno raven se ne mislim spuščati. Če bo skušal še enkrat z mano fizično obračunavati, bo to storil zadnjič. Če mislijo drugi pred njim počepniti, jaz ne bom.«

»Izjemno mi je žal zaradi tega dogodka. Gospod Massi bi lahko užival v teh uspehih Tine Maze, za katere je zaslužen. Namesto tega se dogajajo te stvari. Sem šokiran,« je nadaljeval Kunc ter zaključil: »Očital nam je, da smo partizani. Toda partizani se nikoli niso umikali in bežali. Dostikrat ima namreč fašistične izjave, primerjave in prispodobe. Nisem lutka, da mu bom držal glavo, da bo svojo jezo in primitivnost stresal name in na celo smučarsko zvezo.«

Preden se je včeraj vrnil v Slovenijo, je svoje videnje opisal tudi predsednik SZS Primož Ulaga, ki mu spremljanje SP v alpskem smučanju kot večini drugih uslužbencev SZS ni vzelo preveč delovnih dni. Alpsko smučanje je kot disciplino SZS kot že večkrat doslej podučil, da je slabo organizirana. »Tako Mitja Kunc kot Andrea Massi sta mi predstavila svoj del zgodbe. Resnica je nekje vmes. Je pa dejstvo, da ima alpsko smučanje velik problem, ki ne zadeva dela v Smučarski zvezi Slovenije. Biatlon je dobro organiziran, nordijci dobro delajo, tudi s smučarskim krosom in deskarji ni težav. Namesto da bi se v alpskem smučanju ekipe povezovale, se prepirajo, zganjajo nervozo, medtem ko osvajajo kolajne,« je začel Ulaga ter nadaljeval: »Nimam vzvodov, da bi posredoval v tem sporu. Na smučarski zvezi imamo alpski odbor, ki ga vodijo amaterji. Tako je pač smučarska zveza organizirana že vrsto let in v času svojega mandata opozarjam, da tako ni prav. Amaterski delavci torej odločajo o najbolj odgovornih stvareh, kar ni prav. Zagovarjam, da bi moral panogo voditi profesionalni direktor s trdo roko. Kot predsednik zveze lahko le stremim k temu, da bi se tem ciljem približali.«

»Ekipa Tine Maze dela po svojih načelih in je pri tem zelo uspešna. Dokazuje, da je mogoče dobro delati, zato bi bilo dobro, da bi svoje znanje strokovnjaki prenesli tudi na druge. Slovensko alpsko smučanje ni zgolj Tina Maze, ki bo nekoč končala športno pot. Če ne bo uspehov, bo šlo vse k vragu. Za uspehe pa so odgovorni trenerji. Tina Maze je lep dokaz, da je Massi definitivno dober trener. Najbrž ima še kakšna punca tak talent kot Tina, samo nima pravih ljudi okoli sebe. V alpskem delu ni reda, dela, vzgoje, akcije, discipline. Tega ne bom delal jaz, saj nisem strokovnjak za alpsko smučanje. Lahko le kritiziram in iščem ljudi. A če jih izvršni odbor smučarske zveze ne sprejme, nimam nobenega vpliva,« je dodal Ulaga.