Po govoru premierja Janeza Janše na shodu Zbora za republiko, v katerem je poudaril, da za dogodki v Mariboru in vseslovenskimi vstajami stojijo osrednji mediji, »katerih program je do zadnje minute plačan s tovarišijskim kapitalom, večinoma tistim, ki manjka v državnih bankah«, smo preverili, v katerih medijih je predsednik vlade nastopal v svojem prvem letu mandata, pri čemer smo se osredotočili na vladne obiske v slovenskih regijah.

Dvakratni obisk in dvakratna pomoč

Kot je razvidno iz programov vladnih obiskov v slovenskih regijah, je premier v manj kot pol leta kar dvakrat gostoval na novomeški televiziji Vaš kanal, ki jo poleg direktorice in odgovorne urednice Irene Vide lastniško obvladujeta tudi novomeška občina in Krka. Prvič je v tem mediju nastopil oktobra lani, ko je vlada obiskala posavsko-zasavsko regijo, drugič pa pred dnevi, ko se je okrnjena ministrska ekipa podala še v dolenjsko-belokranjsko regijo. Ali gre za naključje, da so premierjevi svetovalci za odnose z javnostjo v sklopu kar dveh obiskov izbrali isti medij, s pomočjo katerega je lahko Janša brez pritiskov podal svoje mnenje o aktualnih političnih dogodkih v državi, lahko le ugibamo, znano pa je, da je novomeška televizija za svojo produkcijo na lanskem razpisu za sofinanciranje programskih vsebin medijev, ki ga vodijo na ministrstvu Žige Turka, prejela največ državne pomoči: znesku 95.992 evrov, kolikor ji je petčlanska komisija v sestavi dr. Peter Lah, dr. Suzana Žilič Fišer, dr. Mateja Rek, dr. Nadja Damij in dr. Dejan Jelovac namenila za projekt Novice in novice tedna, je treba namreč prišteti še denar, ki ga je na istem razpisu prejel še »neodvisni producent« Boris Tomašič.

Samostojni podjetnik z bogatimi podjetniškimi izkušnjami, ki je pred leti v video prispevku na spletni strani največje vladne stranke govoril o programu razvoja SDS, si je prislužil kar 23.909 evrov za projekt Pogovor in pika, ki se bo, kot so nam sporočili s Turkovega ministrstva, predvajal na televizijskem programu Vaš kanal.

Pogovor na nekdanji Raščanovi televiziji

Tovrstnih naključij je bilo v minulem letu še več, pri čemer sta najbolj izstopala vladna obiska v koroški in pomurski regiji. Ko se je ministrska ekipa lanskega septembra podala na Koroško, je Janša opravil dva pogovora, in sicer za televizijo VTV in Koroški radio, ki sta bila prav tako zelo uspešna na zadnjem medijskem razpisu. Velenjska televizija, na kateri je premier gostoval že lanskega aprila, je za projekt osrednje redne informativne oddaje prejela najvišji posamezni znesek državne pomoči v višini 106.360 evrov, slovenjgraški radio, ki ga obvladuje Leo Oblak, pa 72.000 evrov.

Med vladnim obiskom pomurske regije ni bilo prav nič drugače. Kot je razvidno iz programa, ki je objavljen na spletni strani premierjevega kabineta, je Janša konec lanskega maja najprej obiskal TV Ideo, ki je (bila) povezana z zloglasnim Matejem Raščanom. Murskosoboško televizijsko postajo sicer tudi kot odgovorni urednik sedaj obvladuje Mitja Podgajski, ki se ga je kot tesnega Raščanovega prijatelja omenjalo pri naskoku na mariborski časnik Večer in ki je s svojimi mediji povezan z murskosoboško občino, na zadnjem razpisu kulturnega ministrstva pa je za projekt Pomurski dnevnik prejel okroglih 100.000 evrov. Janša je na drugi dan obiska v Pomurju opravil še pogovor za portal Pomurec.com, ki je za projekt Pomurske novice prejel nekaj več kot 11.000 evrov državne pomoči.

Do zanimivega naključja je prišlo tudi med prvim vladnim obiskom, in sicer v ptujsko-ormoški regiji, kjer je Janša opravil pogovora za Štajerski tednik in Radio Ptuj, ki pa ju obvladuje isti lastnik. Ptujski radio si je sicer na lanskem medijskem razpisu za projekt regionalnega dnevnega informativnega programa prislužil 62.578 evrov državne pomoči. Če k vsem naštetim primerom dodamo še premierjev pogovor za Radio City (na razpisu je prejel 20.880 evrov), so mediji, v katerih je Janša nastopal med vladnimi obiski v prvem letu svojega mandata, v lanskem letu skupaj prejeli slabega pol milijona evrov državne pomoči.