Inšpektorat RS za delo je namreč obravnaval primer, ko je delodajalec na več izpostavah zavoda za zaposlovanje objavljal razpise prostega delovnega mesta, nato pa je kandidatom, ki so se javili na razpis, pogojeval sklenitev pogodbe o zaposlitvi s predplačilom stroškov obveznega zdravniškega pregleda in usposabljanja za varno delo.

Ko je delodajalec prejel predplačilo, je z delavci sklenil pogodbo o zaposlitvi, vendar pa delavci praviloma nato niso začeli z delom. Na podlagi doslej pridobljenih podatkov je bilo na ta način oškodovanih več kot 30 delavcev, so sporočili z inšpektorata.

Inšpektorat za delo je bil o domnevnih kršitvah obveščen najprej s strani oškodovanih kandidatov oziroma delavcev, nato pa še s strani zavoda za zaposlovanje. V okviru inšpekcijskega nadzora so bile nato ugotovljene kršitve v zvezi z zaposlovanjem na črno, nezakonito odjavo iz socialnih zavarovanj in kršitve v zvezi z odpovedmi pogodb o zaposlitvi.

V zvezi s temi je bilo ugotovljeno, da odpovedi pogodbe o zaposlitvi niso bile izražene v pisni obliki, niso bile obrazložene, delavci niso bili opozorjeni na pravno varstvo in na pravice iz naslova zavarovanja za primer brezposelnosti, kot to določa zakon.

Inšpektorat za delo zato poziva vse kandidate, ki se prijavljajo na razpise prostih delovnih mest, da so pozorni na morebitne poskuse delodajalcev, da prevalijo stroške predhodnega zdravstvenega pregleda in usposabljanja za varno delo na kandidate oziroma delavce, saj mora te na lastne stroške zagotoviti delodajalec.

Oškodovanci se zaradi morebitne goljufije in kršenja delovnopravnih predpisov s prijavo lahko obrnejo na inšpektorat za delo in policijo, hkrati pa o tem obvestijo tudi zavod za zaposlovanje.