Internet danes ni več razkošje, ampak nekaj, brez česar običajen človek ne more več. »Kot primer bom navedla nedavno uveljavljen zakon fiskalne blagajne na Hrvaškem. S tem zakonom je vsako podjetje ali obrt prisiljena imeti računalnik in internet. To je zagotovo velik tehnološki in gospodarski korak. Verjamem, da lahko zelo kmalu pričakujemo podoben korak tudi v Sloveniji,« je povedala Tamara Momčilović, direktorica slovenske podružnice hrvaškega podjetja Infinum s sedežem v Ljubljani. Infinum je podjetje, ki se ukvarja z razvojem programske opreme, specializirano za razvoj mobilnih aplikacij in spletnih aplikacij. Na Hrvaškem podjetje obstaja že osem let, s slovenskimi strankami pa poslujejo skoraj štiri leta. »Število strank kot tudi povpraševanje po naših storitvah sta ves čas naraščali. Logična poteza je bila odprtje podjetja tudi v Sloveniji, tako kot tudi postavljanje razvojnega in prodajnega osebja,« je povedala direktorica podjetja, ki ima o tehnološki informiranosti pri nas svoje mnenje. Opaža namreč, da skušajo nekatera slovenska podjetja čim bolj slediti tehnološkemu razvoju, implementirajo nove tehnološke produkte in imajo že zdaj večino poslovanja v elektronski obliki. »Obstajajo pa tudi mnoga podjetja, ki si še 'ne upajo' zamenjati delujočih sistemov z novejšimi oziroma tehnološko naprednejšimi. Na splošno bi rekla, da ni vprašanje, ali se bodo podjetja odločila za tehnološki napredek, ampak je le vprašanje, kdaj se bo to zgodilo,« je prepričana.

Pomembna vloga pametnih telefonov

Mobilni revoluciji sledijo številni uporabniki, mobilni telefoni pa so v tem primeru le ene od naprav, prek katerih lahko dostopamo do potrebnih podatkov, v primeru, da smo povezani s spletom. »Pametni telefoni niso več razkošje, saj predstavljajo 70 odstotkov telefonov v ponudbi mobilnih operaterjev. V ugodnih naročninskih paketih dobite pametni telefon že za en evro. Zelo hitro se bo zgodilo, da navadnih mobilnih telefonov sploh ne bodo več izdelovali,« je povedala Momčilovićeva in dodala: »Naraščajoče pojavljanje pametnih mobilnih telefonov in tablic zagotovo ogroža prodajo in razvoj namiznih računalnikov. Povprečni družini dandanes namizni računalnik ni več potreben za vsakodnevna zasebna opravila. V Infinumu trenutno raziskujemo novo Fordovo tehnologijo AppLink, ki je bila letos predstavljena na CES (Consumer Electronics Association). Morda se zdi še zelo oddaljeno dejstvo, da bomo imeli hladilnik, na katerem bomo pregledovali svoj profil na facebooku, mi pa menimo, da bo to prišlo zelo hitro.«

Z mobilnim bančništvom do prihranka časa in denarja

Vsekakor je prihodnost v mobilnih aplikacijah, saj lahko z njimi, ne glede na lokacijo in čas, ki ga imamo na voljo, dostopamo do želenih vsebin, kot so novice ali elektronska pošta. »Sama pošljem veliko e-sporočil, medtem ko sem na poti, čakam v vrsti za blagajno in podobno. Za primer lahko povem naslednje: odkar smo komitentom Erste banke na Hrvaškem ponudili tudi mobilno bančništvo, skoraj več kot polovica uporabnikov, po tem ko so aktivirali mobilno banko, ne dostopa več do spletnega bančništva. Tudi sama ne,« nam je povedala Tamara Momčilović, ki verjame, da lahko z uporabo mobilnega bančništva prihranimo denar in čas. Primer je zagotovo eden najbolj priljubljenih modulov njihovega SmartBanking – slikaj in plačaj, s katerim lahko le v nekaj minutah plačamo vse položnice. Tukaj so še drugi moduli, na primer pregled stanja in transakcij kreditov, kreditnih kartic, hitrega prenosa denarja in podobno. »Prav prihranek denarja je bil glavni namen razvoja našega produkta Insurance2go, namenjenega voznikom, ki prevozijo manj kilometrov na mesec, a vseeno plačujejo enako premijo kot tisti, ki jih naredijo veliko več. Z našo aplikacijo ti vozniki plačujejo premijo avtomobilskega zavarovanja na podlagi prevoženega kilometra. To zagotovo prinaša prihranek denarja,« je povedala sogovornica, ki pa na vprašanje o varnosti aplikacij odgovarja: »Varnost bančnih aplikacij je enaka kot pri spletnih aplikacijah. Torej, če se nekaj časa ne dotikate telefona, vam bo seja potekla in boste avtomatično odjavljeni. V primeru izgube telefona je enako kot pri izgubi bančne kartice; tat mora vedeti vašo PIN-kodo, da bi lahko dostopal do vašega računa. Izgubo prijavite in račun vam blokirajo.«