Akt o notranji organizaciji in sistemizaciji delovnih mest v občinski upravi je mestna uprava takrat še pod vodstvom Kanglerja nameravala potrditi še pred koncem lanskega leta. Po Kanglerjevem odstopu z županskega položaja in številnih kritikah s strani sindikatov so na dopisni seji mestnega sveta podaljšali rok za sprejem akta do 31. januarja 2013.

"S ciljem priprave dobre reorganizacije smo k podaji predlogov in pripomb pozvali tudi vodje notranjih organizacijskih enot, ob tem pa smo želeli prisluhniti tudi vsebinskim in konstruktivnim predlogom sindikatov. Predstavniki sindikatov so z vodstvom mestne uprave komunicirali le pisno, z negativnim stališčem, treh usklajevalnih sestankov pa se žal niso udeležili," so pojasnili na občini.

Vesna Vuk Godina: Interesi so premočni

Vesna Vuk Godina to komentira kot dejstvo, da »očitno ne podžupan ne mestni svet ne želijo stopiti v dialog z vstajniki«. »Mislijo, da lahko še naprej delujejo s pozicije moči. To bo s strani ljudi, ki so sodelovali v vstaji, verjetno spet videno kot provokacija,« je prepričana Vesna Vuk Godina, ki tudi meni, bo to »sprovociralo kakšne dodatne vstaje«.

»Vemo, da je celotna sistematizacija dejansko namenjena temu, da se ta Kanglerjeva hobotnica stabilizira do maksimalne možne mere. Zato smo tudi zahtevali, da je treba to sistematizacijo ustaviti in tudi tisto, kar je že bilo izvedeno, vrniti na začetno točko. Ampak očitno gre na njihovi strani tukaj za premočne interese, da bi pristali na to,« je še dodala.

Rajić: Akt utrjuje vpliv Kanglerja in hobotnice v občini

Vodja enega od sindikatov v mariborski mestni upravi Goran Rajić je za STA povedal, da "ne pristajajo na izsiljevanje", prav tako so želeli obrazložitve predlaganih sprememb, a teh niso dobili. Akt po njegovem mnenju utrjuje vpliv Kanglerja in njegove "hobotnice" v občini. "Naravnan je klientelistično in ima kup nekih rešitev, ki niso skladne z zakonom," je dejal. Ob tem se je vprašal, zakaj se občini tako zelo mudi z novo sistematizacijo, ko bi pa bilo mnogo bolj higienično, če bi to lahko uredil novoizvoljeni župan.

Na občini očitke o klientelizmu zanikajo in pojasnjujejo, da bo Mikl dokument kljub vsemu v četrtek podpisal. "Iz zakonskih določil izhaja, da v kolikor predlagatelju ne uspe doseči uskladitve predloga akta oziroma odločitve z mnenjem reprezentativnih sindikatov v organu, se lahko sprejme neusklajen akt," so navedli. "Glede na izjave predstavnika sindikata se poraja upravičen dvom, da imajo sindikati že vnaprej izoblikovano stališče, ne glede na gradivo in obrazložitve, ki smo jim ga že posredovali."

Na sporno zaposlovanje v mariborski mestni upravi so danes opozorili tudi v stranki Lista za pravičnost in razvoj (LPR). Po besedah predsednika stranke Stojana Auerja osnutek občinskega proračuna kaže, da namerava mestna uprava letos povišati število zaposlenih z 229 na 245.