V civilni iniciativi so v slabih štirih tednih zbrali 825 podpisov, kar je celo več, kot bi jih potrebovali za to, da župan razpiše referendum, je za STA potrdila Ana Volčič. S podporo občanov so v civilni iniciativi zadovoljni. Podpise nameravajo na občino oddati prihodnji ponedeljek ob 10. uri.

Ali bo do referenduma prišlo, je za zdaj še odprto. Kot so potrdili iz civilne iniciative, so na ponedeljkovem sestanku z županom Pirana Petrom Bossmanom razmišljali o možnosti, da bi župan odlok o ureditvi Kampolina umaknil, civilna iniciativa pa bi v tem primeru odstopila od zahteve za referendum.

Župan: Referendum nepotreben

Z Občine Piran so naknadno pojasnili, da v ponedeljkovem pogovoru ni bilo govora o razveljavitvi odloka, pač pa da je predstavnik civilne iniciative dejal, da je iniciativa pripravljena ne-vložiti zahtevo za razpis referenduma, v kolikor se odlok ne uveljavi.

"Župan je ob tem dejal, da je referendum nepotreben in da bi bilo dobro, da obe strani stopita korak nazaj. Občina je pripravljena narediti ta korak v smeri optimizacije projekta, ki bi bil sprejemljiv za obe strani," so zapisali z Občine Piran.

"Menimo, da je referendum nepotreben. Sploh v teh časih, ko moramo s sredstvi ravnati zelo racionalno, bi bil strošek za izvedbo referenduma, ki ga po zakonu krije občina, neupravičen," je v izjavi poudaril župan Peter Bossman.

Kot je še navedel, se je občina s civilno iniciativo pripravljena pogovarjati, saj se zaveda svoje odgovornosti do kraja, "kar bi si želeli tudi od civilne iniciative".

"Skupno nam je, da se oboji strinjamo, da je sedanje stanje nedopustno, saj je grapa sredi naselja Lucija neurejena, zapuščena in nevarna. Ne smemo pozabiti, da projekt urejanja hudourniške grape traja že od leta 2007 in da so bili okoliški prebivalci od samega začetka vključeni v skupno iskanje rešitev," je zatrdil Bossman.

Civilna iniciativa projekt najprej podpirala

Civilna iniciativa je sprva po njegovih besedah projekt podpirala, "kaj se je zgodilo, da so od podpornikov postali goreči nasprotniki, pa verjetno vedo samo oni".

Kot je še dejal Bossman, na občini pogrešajo konkreten predlog civilne iniciative za ureditev omenjenega območja, ki bi vseboval tudi finančno konstrukcijo. Občina je po njegovem našla rešitev, pri kateri za ureditev območja prebivalcem ni treba prispevati svojih sredstev. Na občini so tako prepričani, da je izvedba občinskega prostorskega načrta Kampolin terase v javnem interesu.

Svet občine Piran je odlok o občinskem podrobnem prostorskem načrtu, ki predvideva pozidavo Kampolina, sprejel novembra lani. Na območju, ki je v večinski lasti občine, lastnik tretjine zemljišča pa projektno podjetje DIB3, je predvidenih približno 42 novih stanovanj in 125 parkirnih mest.