V Kobilarni Lipica vlada kadrovsko razsulo, kar povzroča resne motnje pri izvajanju programa dresure. Pomanjkanje delavcev v hlevih, ki skrbijo za živali, onemogoča normalno delo v kobilarni, onemogočeno je tudi redno izvajanje javne službe in rejskega programa, zato nastajajo nepopravljive posledice za ta kulturni spomenik državnega pomena, je pristojnim za to elitno državno kobilarno te dni urgentno sporočil direktor Lipice Boštjan Bizjak.

Zakon o uravnoteženju javnih financ ali zloglasni Zujf je namreč kadrovsko že tako shirano Kobilarno Lipica pripeljal na rob prepada, saj je morala zaradi njegovih določb študente odpustiti, pogodb za določen čas delavcem ne sme podaljševati, zaposlovati na novo prav tako ne.

MKO gluho za klice v sili

Pogodba za določen čas je od veljavnosti Zujfa v Lipici potekla sedmim ljudem, ki v hlevih skrbijo za živali, zaradi hudega pomanjkanja kadra pa sta ogrožena varnost in zdravje tako konj kot tudi zaposlenih, ki morajo delati polni delovni čas. Ker ne morejo izkoristiti letnega dopusta, so utrujeni in izčrpani, zato so pogosto na bolniški, povečuje se tudi tveganje za nesreče.

Vodstvo Kobilarne Lipica pristojno ministrstvo (za kmetijstvo in okolje, MKO) z opozorili na perečo kadrovsko problematiko pisno bombardira vse od lanskega poletja, a doslej ni naletelo na odziv. Zadnje urgentno pismo v zvezi s tem so MKO poslali nedavno, včeraj pa so nam na ministrstvu zagotovili, da imajo pripravljen predlog soglasja za zaposlitev petih delavcev (računovodje, dveh konjarjev, enega hlevarja in enega strokovnega delavca) in štirih študentov (dveh jahačic in dveh študentov za pastirska dela).

Kazni zaračunavajo samim sebi

Kmetijsko-okoljsko ministrstvo ima velik in nerazumljiv greh do Kobilarne Lipica tudi v povezavi s tamkajšnjo čistilno napravo, ki zaradi dotrajanosti (stara je več kot 30 let) močno ogroža že tako občutljiva kraška tla. Kobilarna Lipica, ki je v stoodstotni lasti države, obnovo čistilne naprave vsako leto uvrsti v svoj finančni načrt, a ker država ne da denarja zanjo, se onesnaževanje okolja v Lipici nadaljuje. Da bi bil absurd še večji, okoljska inšpekcija, ki – tako kot Kobilarna Lipica – sodi v pristojnost ministrstva za kmetijstvo in okolje, kobilarni vneto izreka denarne kazni zaradi okolju nevarne čistilne naprave. S tem v resnici MKO, ki je v vladi odgovorno za Lipico, kazni izreka sebi. Kobilarna Lipica je doslej plačala osem glob, vse po 1000 evrov.

Poleg vseh drugih predlogov rešitev ima MKO že od lanskega oktobra na mizi prošnjo Kobilarne Lipica, naj ji izda soglasje, da se lahko zadolži za gradnjo nove čistilne naprave. Če bi to soglasje Lipica dobila, bi se lahko prijavila na poziv Slovenskega okoljskega javnega sklada in pridobila nepovratna sredstva, a se bo poziv iztekel že prihodnji teden, zato je vprašanje, ali ni odpeljal tudi ta vlak. Toda če gre verjeti včerajšnjim navedbam MKO, so zdaj čez noč pripravili tudi predlog za izdajo tega soglasja.