Na vprašanja več poslancev je izpostavil še, da je treba jasno ločiti misijo EU, ki jo je ta oblikovala v okviru svoje skupne varnostne in obrambne politike s ciljem pomoči malijskim institucijam, ter operacijo, ki jo je v resoluciji decembra lani odobril VS ZN in na katero je Francija oprla svoje posredovanje.

Poudaril je, da pri misiji EU ne gre za bojno operacijo, temveč za usposabljanje, ki ga bodo izvajali, ko bodo za to vzpostavljene razmere. Misija bo časovno omejena, je dodal.

Cerar je poslancem pojasnjeval tudi odnos Slovenije glede razmer v Siriji. Stališče je dosledno od vsega začetka - zavzema se za prenehanje nasilja, politično rešitev in prenehanje kršitev mednarodnega prava, je odgovoril na vprašanje predsednika odbora Jožefa Horvata (NSi).

Slovenijo skrbijo tudi humanitarne razmere v Siriji in njenih sosedah, je dodal Cerar. Potem ko je v ta namen prispevala že lani, bo tudi na donatorski konferenci, ki bo prihodnji teden v Kuvajtu, znova skušala dati finančni prispevek, je dejal.

Janja Klasinc (PS) pa je vprašala, ali je MZZ ukrepal glede "vmešavanja v slovenske notranje zadeve" ameriškega veleposlanika Josepha Mussomelija, na kar je nedavno v pismu opozoril Klub slovenskih veleposlanikov. Cerar je dejal, da v rednih razgovorih povedo, "kaj si mislimo o takšnem ali drugačnem nastopanju", v primeru pisma kluba veleposlanikov pa formalno niso ukrepali. Poudaril pa je, da je stališče slovenske diplomacije do položaja in vloge diplomatov tujih držav jasno - "zadeve v državi se rešujejo izključno s strani za to poklicanih organov".

Ob poslanskem vprašanju je državni sekretar izpostavil še pomen ohranitve Evrosredozemske univerze (Emuni), saj gre med drugim za projekt, ki je zaživel na pobudo Slovenije. Več poslancev se je strinjalo, da bi moral univerzi, ki se sooča z več težavami, odbor posvetiti eno od prihodnjih sej.