Tudi dežela, v kateri večina ljudstva ne razume povezave med svobodno cirkulacijo orožja in najvišjim številom umorov na svetu, in velesila, ki ji vsak dan grozijo, da ji bodo spodnesli stolček, ima pravico, da si za hip oddahne. Skratka, tudi Združenim državam Amerike, ki so pod velikim pritiskom in sredi obdobja, ki ne obeta, lahko trenutek zabave koristi, da bodo zagledale svetlobo na koncu tunela.

Barack Obama, ki bo jutri zaprisegel, začenja novo predsedniško obdobje drugače kot pred štirimi leti, ko ga je podpiralo osemdeset odstotkov Američanov in ko je med ceremonijo inavguracije v Washingtonu zmrzovalo skoraj 1,8 milijona ljudi. Američani imajo po štirih letih veliko manj ogreta srca, tanjše denarnice in mnogo več skrbi.

Zlitje naroda v eno, vsaj za en dan

Toda slovesnost inavguracije je ne glede na to, da je Amerika čedalje manj podobna talilnemu loncu, pomemben trenutek poudarjanja enotnosti nacije. Prav ob dogodkih, kot so inavguracija, se republikanci in demokrati, revni in bogati, beli in temnopolti za nekaj trenutkov zlijejo v nacijo, ki ne glede na poreklo, na boga ali spolno nagnjenost omogoča dostojno življenje. Dovolj je trdo delo. To je tisto, v kar verujejo Američani in kar mora izrekati vsak njihov predsednik. »Tisto, kar mi daje energijo in mi poraja upanje, je dobrota, dostojnost in vztrajnost ameriškega ljudstva. Zaradi tega Amerike ni mogoče zaustaviti!« je v intervjuju pred inavguracijo dejal predsednik.

Barack Obama začenja svoj drugi mandat z nogami na tleh. Ceremonija, ki so jo v Washingtonu že imenovali inavguracija navadnega smrtnika, ne bo podobna oni izpred štirih let, ko se je zdelo, da je na Zemljo sestopil prerok. Čeprav je vsebina predsednikovega govora še vedno skrivnost, pa so pričakovanja minimalna. Posledica tega je, da v Washingtonu tokrat ne pričakujejo navala. Kot zatrjujejo agencije, ki iz ceremonij delajo posel, je to za inavguracijo predsednika, ki zaprisega drugič, povsem normalno. Vsi hoteli, tudi v središču Washingtona, še vedno vabijo k obisku glavnega mesta, ki ga tokrat na predvečer inavguracije ne bodo pretresali rock koncerti Brucea Springsteena in U2. V ponedeljek zvečer bosta v DC-ju zgolj dva gala plesa, ki se ju bo udeležil predsedniški par. Leta 2009 jih je bilo deset.

Slavje, ki ga sofinancirajo korporacije

Da se časi spreminjajo, kaže podatek, da imajo organizatorji težave tudi s pridobivanjem sredstev. Čeprav oskubljena, bo inavguracija vendarle stala nekaj deset milijonov dolarjev. Del stroškov zanjo (zaprisega, varnost in zakuska po ceremoniji) bodo pokrili ameriški davkoplačevalci. Vse ostale stroške, med katerimi so gala plesi, parada, zbori, orkestri in tako naprej, pa bo morala Bela hiša pokriti z denarjem sponzorjev.

Pred štirimi leti so ti stroški znašali 53 milijonov dolarjev. In letos? Že pred enim mesecem so v Beli hiši priznali, da bodo za inavguracijo prisiljeni odpreti vrata korporacijam, ki lahko za ceremonijo darujejo do milijon dolarjev. Predsednikova organizacija je med volilno kampanjo iz volilcev iztisnila 1,1 milijarde dolarjev. Ti so izčrpani in preveč nevoljni, da bi ponovno segli v žep. Na vrsti so torej korporacije, ki še verjamejo v predsednikovo blagovno znamko.

Sicer pa bo Obama prvič zaprisegel že jutri, se pravi v nedeljo, ko bo Belo hišo za slovesno priložnost obiskal vrhovni sodnik John G. Roberts. Ameriška ustava določa, da mora izvoljeni predsednik zapriseči 20. januarja, dopušča pa, da organizatorji zaradi nedelje javno slovesnost prestavijo na naslednji dan. Barack Obama bo torej formalno zaprisegel že v nedeljo, zaradi spektakelske funkcije pa bo zaprisego ponovil še med inavguracijo.

Ob tej priložnosti bo Obama uporabil Bibliji Abrahama Lincolna, 16. ameriškega predsednika, ki je odpravil suženjstvo, in Martina Luthra Kinga, borca za državljanske pravice. »Gibanji obeh sta dosegli tisto, zaradi česar lahko jaz zaprisežem kot predsednik,« je dejal Barack Obama. Čeprav bo predsednik zaprisegel že jutri, bodo člani novega kabineta to storili šele konec januarja, oziroma potem ko se bo o njih izrekel senat. Predsednik Obama pa razen štirih imenovanih oseb še ni najavil sestave celotnega kabineta.