Kot so danes sporočili iz Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) menijo, da gospodarstvo ob sedanjem trendu razvoja ne bo zmoglo več vzdrževati obstoječega javnega sektorja in financiranja javnih blagajn, kot je predvideno v proračunu za leto 2013. Sindikate pozivajo, naj prekličejo stavki, napovedani za 23. januar.

Menijo, da so zahteve Sindikata kovinske in elektroindustrije Slovenije (SKEI) - ki med drugim zahtevajo zvišanje plač v podjetjih elektroindustrije za 6,5 odstotka, v kovinski industriji za 7,5 odstotka, v dejavnosti kovinskih materialov in livarn pa za devet odstotkov - nerazumne in da ogrožajo delovna mesta.

Zbornica ocenjuje, da bodo ob celodnevni stavki SKEI, uresničeni v vseh podjetjih, podjetja in s tem zaposleni utrpeli za 51,4 milijona evrov izpada prihodka in za 12 milijonov evrov izpada dodane vrednosti.

GZS navaja podatke, da se je ob realnem dvigu plač v kovinski, elektroindustriji in industriji kovinskih materialov med letoma 2008 in 2011 število zaposlenih zmanjšalo za 15 do 30 odstotkov.

Od sindikatov javnega sektorja želijo, da bi pokazali razumevanje za sedanje razmere in bi s tem izkazali tudi solidarnost do delavcev v gospodarstvu, ki bodo v nasprotnem primeru še bolj ogroženi.

Politiko pa pozivajo, naj "s hitrimi in verodostojnimi potezami povrne zaupanje v pravno državo in zagotovi nemoteno uresničevanje reform" ter stori vse, da bodo podjetja postala konkurenčnejša.

"Opozarjamo, da škoda zaradi stavke ne bo le neposredna v gospodarskih panogah in družbah, ki jih bo stavka zaradi stavkanja poslovnih partnerjev iz javnega sektorja neposredno prizadela in ki jo je težko oceniti," so zapisali.

Dodajajo, da bo stavka znova omajala tudi zaupanje tujih poslovnih partnerjev in morebitnih vlagateljev v Slovenijo, ki da podrobno spremljajo neugodne finančne kazalnike slovenskega gospodarstva, obenem pa jih primerjajo s pripravljenostjo na spremembe.

Opozarjajo, da se je v zadnjih mesecih dobro videlo, kako težko je graditi zaupanje na tujih finančnih trgih in kako hitro se to zaupanje skrha, ter da so posledice lahko najhujše prav za najbolj ogrožene delavce.

Nerazumevanje trenutnih razmer in vztrajanje pri stavki lahko še okrepi negativne trende, ki utegnejo povzročiti najprej novo zmanjšanje delovnih mest in plač v gospodarstvu, nato pa čez čas posledično tudi v javnem sektorju.