Med drugim so v SDS zapisali, da se napadi na Janšo vrstijo že od osamosvojitve, nobena obtožba pa ni bila nikoli dokazana, dodajajo. V pismu naštevajo uspehe aktualne vlade v boju proti krizi. Po njihovem pisanju naj bi bil Janez Janša po premoženju v slovenski situaciji pripadnik »nižjega srednjega sloja«. Izpostavljajo tudi, da je njegova žena za poln delovni čas zaposlena družinska zdravnica.

Diskreditacija KPK

V nadaljevanju skuša SDS diskreditirati protikorupcijsko komisijo (KPK). »Nekdanja socialistična vlada je med drugim sprejela zakon o integriteti in preprečevanju korupcije, ki predvideva pripravo načelnih mnenj brez možnosti pritožbe. Za predsednika komisije so z veliko večino socialističnih glasov za predsednika Komisije za preprečevanje korupcije izvolili gospoda Gorana Klemenčiča, takrat državnega sekretarja na notranjem ministrstvu. Prav takrat je bil tudi on sam vpleten v odmeven korupcijski škandal,« piše SDS. Dodaja, da so takrat v komisijo imenovali še enega člana, nekdanjega Dnevnikovega novinarja Roka Praprotnika, »ekstremnega levičarja, ki ni imel nikakršnih referenc za ta položaj«. »Z imenovanjem se mu je socialistična vlada oddolžila za desetletje dviganja prahu med političnimi strankami in politiki, ki ne sodijo v nekdanji komunistični tabor. Njegova najbolj priljubljena in najbolj pogosta tarča je bil prav predsednik SDS in sedanji premier Janez Janša,« so zapisali ob tem.

8. januarja letos naj bi ta »socialistična« komisija pri Janezu Janši ugotovila večkratno kršitev zakonske obveznosti poročanja o premoženjskem stanju glede razpolaganja z gotovino, lastništva nepremičnin, lastništva premičnin ter prevzemanja jamstev in poroštev; nadalje je komisija ugotovila, da se je premoženje zavezancu – glede na ugotovljene uradne vire dohodkov in premoženja – v nadzorovanem obdobju nesorazmerno in nepojasnjeno povečalo za najmanj 210.000 evrov.

Iz sobotne tiskane izdaje Dnevnika: Predsednik Van Rompuy se ne vmešava v (naše) notranjepolitične zadeve

Ne pozabijo na Kučana

SDS tuje institucije seznanja, da hočejo »komunisti in njihovi politični nasledniki onesposobiti premiera in predsednika SDS že od leta 1983 naprej,“ in da so Janšo preganjali med vladavino Milana Kučana, ko je bil zaradi svojih člankov »večkrat aretiran, pridržan, obsojen na vojaškem sodišču in zaprt«.

SDS tujini sporoča tudi, da je »Slovenija edina nekdanja komunistična država, v kateri niso izpeljali lustracije«, saj naj bi komunisti in njihovi nasledniki preprečili vse poskuse. Kot je že v navadi, so v stranki tudi tokrat zapisali, da za vsem stoji »zadnji predsednik komunistične partije in prvi predsednik Slovenije Milan Kučan, ki je kljub upokojitvi najbolj vplivna politična oseba trde slovenske levice«.

Pismo v angleščini je sicer v celoti objavljeno na spletni strani Mladine.

Spomnimo, koalicija je bila v začetku leta zelo kritična do pisma, ki so ga v tujino poslali kulturniki. Takrat je Janša pismo označil za »primitiven poskus diskreditacije Slovenije v tujini«.

KPK: Gre za novo diskreditacijo

Na pismo, ki ga je SDS poslal v tujino, se je že odzvala tudi protikorupcijska komisija. »Gre za novo v nizu diskreditacij institucije pravne države, ki je bila ustanovljena in deluje na podlagi zakona in mednarodnih konvencij ter ima nadzorne pristojnosti do najvišjih funkcionarjev v državi, tudi do predsednika vlade,« so zapisali.

»Vsebina pisma, predvsem pa dejstvo, da gre za uraden dopis največje vladne stranke, kaže na zelo žaljiv odnos do institucije lastne države in do področja, na katerem ima Slovenija tako v očeh domače kot mednarodne javnosti resen problem: integriteta in odgovornost nosilcev javnih funkcij, omejevanje sistemske korupcije, transparentnost ter učinkovitost delovanja države,« opozarjajo pri KPK.

Ob koncu dodajajo, da je »očitno na mestu resen in racionalen premislek o tem, kaj in v čem je problem, da Slovenija dve desetletji od osamosvojitve ni uspela doseči standardov iz lastne ustave o pravni in socialni državi«. »Ali je razlog za to Komisija za preprečevanje korupcije ali – tudi s takimi pismi – izkazana nizka stopnja politične in pravne kulture?« se sprašujejo ob zaključku.