Na današnji seji sveta Državljanske liste naj bi padla odločitev, ki bo bodisi pomembno vplivala na sestavo vlade ali pa, kar je manj verjetno, pripeljala do zamenjav v vrhu stranke. Gregor Virant bo namreč vztrajal, da Janez Janša po ugotovitvah protikorupcijske komisije (KPK) ne more več ostati na premierskem mestu. Po mnenju naših sogovornikov je torej najverjetnejši razplet današnje seje poziv prvaku SDS Janezu Janši, naj odstopi oziroma premiersko mesto prepusti novemu mandatarju. Če tega ne bo storil, pa bo DL zapustila koalicijo (ali predlagala novega mandatarja). Naši viri pa skoraj izključujejo možnost, da člani sveta DL ne bi podprli Virantovega vztrajanja, da Janša odide. Če bi se to vendarle zgodilo, pa bi bila to vsekakor težka nezaupnica predsedniku stranke, ki ne bi mogla ostati brez posledic na čelu DL.

DeSUS zapušča koalicijo?

Po začetni zadržanosti prvaka DeSUS Karla Erjavca – kot je znano, se je doslej zavzemal za Janšev in Jankovićev odhod v primeru, da se jima dokaže krivda – po novem tudi on meni, da prvak SDS ne more več voditi vlade. Tako naj bi članom izvršnega odbora stranke v ponedeljek predlagal, da DeSUS, če Janša ne zapusti premierskega mesta, odide iz koalicije. Kot je mogoče slišati, je takšno tudi večinsko stališče članov stranke upokojencev. SLS si je vzela še nekaj dni časa za razmislek, ali bo ostala v sedanji koaliciji, in s tem dala največji vladni stranki možnost, da ponovno pretehta, ali je Janša res še primeren za premierja. »Razočaran sem in zdi se mi nekorektno, da SDS, ki ima velik problem s poročilom KPK, postavi svojo koalicijsko partnerico v položaj, ko bo ta odgovarjala za vse posledice v državi, čeprav ni kriva za nič,« je po četrtkovi seji izvršilnega odbora SLS dejal prvak stranke Radovan Žerjav. In ponovil, da bi sam, če bi dobil takšno poročilo KPK, v trenutku odstopil s funkcije in tudi kot predsednik stranke. Janša bi moral po njegovem prepričanju nemudoma poskrbeti za to, da bi poiskal drugega kandidata za predsednika vlade, bodisi v svoji stranki ali neodvisnega strokovnjaka.

Korak naprej od neomajne podpore premierju Janši je včeraj storila tudi Nova Slovenija. Predsednica stranke Ljudmila Novak je namreč kot dobro rešitev ocenila možnost, da bi koalicija ostala enaka, premier pa bi se zamenjal. Prav stališče Novakove, ki se običajno ne razlikuje od stališča predsednika SDS, je včeraj v političnih vrstah sprožilo vprašanje, ali o takšni rešitvi vendarle ne razmišlja tudi Janez Janša.

Mnenja naših sogovornikov iz vladnih vrst so različna. Nekateri ocenjujejo, da Janša s premierskega mesta ne bo odstopil, saj bi to razumel kot priznanje krivde. Drugi namigujejo, da bi morda vendarle privolil, da na čelo vlade pride kdo od njegovih najzvestejših strankarskih kolegov. Ob tem je mogoče slišati ime Andreja Vizjaka, ki bi dosledno uresničeval politiko Janeza Janše in ne bi ogrozil njegovega vpliva. Hkrati pa je Vizjak tudi po mnenju njegovih vladnih kolegov (predvsem zaradi uveljavljene pokojninske reforme) najuspešnejši minister sedanje vlade. A nad takšno morebitno Janševo podaljšano roko v vseh koalicijskih strankah niso navdušeni. Prvi odzivi nekaterih naših sogovornikov so bili: »To bo priložnost za novo poročilo protikorupcijske komisije.« Pred kratkim je bil namreč medijsko izpostavljen njegov domnevno sporen nakup delnic Telekoma.

Bo Janković odstopil kot predsednik PS?

Današnji dan lahko prinese tudi spremembe v največji opozicijski stranki Pozitivni Sloveniji, ki ima programski kongres. Čeprav se je njen predsednik Zoran Janković odločil, da z županske funkcije in z mesta prvaka stranke ne bo odstopil, pa po informacijah naših sogovornikov njegov odhod z vrha stranke ni povsem izključen. Več vplivnih predstavnikov in podpornikov stranke naj bi mu namreč v zadnjih dneh svetovalo, naj se vendarle umakne.