Matej Raščan je s tem, ko je iz Rašice odpeljal tekstilno dejavnost in vse ostalo, kar je bilo še vrednega, poskrbel tudi zase in za svoje dolgove pa tudi za dolgove nekaterih poslovnih partnerjev, razkriva včeraj objavljeno poročilo stečajne upraviteljice družbe Rašica Vide Gaberc.

V prvi vrsti je Raščan, ki se je v začetku avgusta 2011 podpisal na obe strani pogodbe o izčlenitvi blizu štirih milijonov evrov premoženja, na novo podjetje Rašica Invest prenesel tudi 109.000 evrov svojih že zapadlih obveznosti do Rašice. Iz obubožane družbe je »zmanjkalo« tudi 800.000 evrov terjatev do Rašice Zagreb, ki je bila v Raščanovi lasti. Danes je njen lastnik Marko Pinezić, račune pa ima že dalj časa blokirane. Enako se je zgodilo s 85.000 evrov terjatev do podjetja Piket, bolj znanega iz zgodbe o vplačilu are za nakup Večera. Na novo podjetje je romala tudi okoli 1500 evrov visoka terjatev do poslovneža Rafaela Kosa, ki je zatem rešil pred upniki eno od Raščanovih stanovanj. Od zajetnejšega premoženja, ki je bilo preneseno na Rašico Invest, omenimo tudi 208.000 evrov visoko terjatev do Mitje Podgajskega, prvega moža murskosoboške lokalne televizije TV Idea. Ta je bila do leta 2010 v skoraj polovični lasti Rašice, enega od njenih deležev pa je takrat kupil Podgajski.

Čeprav je Rašica Invest s seboj vzela le en cent kapitala, ostalo pa je predstavljal 3,3 milijona evrov visok dolg do Raščanove Monere (ta je v stečaju, v katerem bo NKBM izgubila več kot pet milijonov evrov) in nekaj sto tisoč evrov drugih obveznosti, prej omenjenim dolžnikom po vsej verjetnosti ni bilo treba poravnati dolga. Rašica Invest se je namreč spretno izognila poplačilu dolga do Monere, s tem ko jo je Raščan z vprašljivimi manevri prenesel na tuje lastnike in pretrgal posojilno vez z Monero. Kot je ugotovila stečajna upraviteljica Rašice, je Raščan na dan, ko je izčlenil večmilijonsko premoženje, celo pisal davčni upravi in ji pojasnil, kaj ga je prisililo v to odločitev. Obenem je dacarjem obljubil, da bo Rašica po izčlenitvi ostala 100-odstotna lastnica novega podjetja, česar pa se Raščan ni držal.

Kljub zelo jasnim posledicam oddelitve in dejstvu, da bodo upniki Rašice (in Monere) deležni manjšega poplačila, je Gaberčeva ne bo mogla izpodbijati. V podkrepitev je navedla sodbo vrhovnega sodišča iz julija lani. Svoj denar bi res lahko od Rašice Investa zahtevali upniki Rašice, a je vprašanje, koliko premoženja je sploh še ostalo v tem podjetju. Njegovi računi so namreč blokirani že slabo leto dni. Raščana pa bo kljub vsemu doletela odškodninska tožba stečajne upraviteljice, in sicer ker ob bankrotu Rašice ni pravočasno ukrepal, ampak so jo v stečaj poslali šele upniki.

Gaberčeva bo izpodbijala tudi eno od zadnjih Raščanovih potez. Konec maja 2012, nekaj dni preden je upniški odbor Dela Revij zahteval stečaj Rašice, je Raščan pri Banki Celje zastavil eno od stanovanj na Ulici dr. Antona Korošca v Svetem Juriju ob Ščavnici. Na istem naslovu po javno dostopnih podatkih prebiva Slavica Raščan, ki je bila članica nadzornega sveta Dela Revij. Zanimivo je, da je bilo stanovanje zastavljeno za posojilo v višini 50.000 evrov, ki ga je za obdobje petih let najel Branko Kocjan, katerega ime se pojavlja v povezavi z bivšimi vodilnimi iz posojilodajalske afere Orion.