Evropska komisija je sprejela predlog za spremembo direktive o tobačnih izdelkih, ki ga je pripravljala več let. Zakonodajni predlog vsebuje nova in strožja pravila glede izdelave, predstavitve in prodaje tobačnih izdelkov. Predlog za spremembo obstoječe direktive se dotika tako označevanja in pakiranja cigaret, njihovih sestavin in brezdimnih tobačnih izdelkov kot čezmejne prodaje na daljavo in nezakonite trgovine. Na vsakem pakiranju cigaret in tobaka za zvijanje bo moralo biti odslej slikovno in besedilno zdravstveno opozorilo, ki bo pokrivalo 75 odstotkov sprednje in zadnje strani embalaže, embalaža pa ne bo smela vsebovati promocijskih elementov. Zdajšnje informacije o vsebnosti katrana, nikotina in ogljikovega monoksida, ki naj bi bile zavajajoče, bo nadomestila informacija na bočni strani zavojčka, da tobačni dim vsebuje več kot 70 snovi, ki povzročajo raka. Države članice se lahko odločijo tudi za enotno embalažo cigaret.

Na škatlicah cigaret nazoren prikaz škodljivih posledic kajenja

Uvedeno bo elektronsko poročanje o sestavinah in emisijah. Predlog predvideva prepoved cigaret, tobaka za zvijanje in brezdimnih tobačnih izdelkov z značilnimi aromami (na primer z okusom mentola) ter tudi izdelkov s povečano toksičnostjo in zasvojevalnim učinkom.

Še naprej bo veljala prepoved tobaka za oralno uporabo (snusa), razen na Švedskem. Vsi brezdimni tobačni izdelki bodo morali imeti na glavnih površinah embalaže zdravstvena opozorila, prodaja izdelkov z značilnimi aromami pa bo prepovedana. Nove kategorije tobačnih izdelkov bo treba predhodno priglasiti. Nikotinski izdelki (denimo elektronske cigarete) z vsebnostjo nikotina pod določenim pragom se bodo lahko tržili, vendar bodo morali biti opremljeni z zdravstvenimi opozorili; če bo vsebnost nikotina višja, se bodo izdelki lahko dali na trg samo, če bodo odobreni kot zdravila (denimo nadomestne nikotinske terapije). Na zeliščnih cigaretah bodo morala biti zdravstvena opozorila.

Predlog predvideva tudi priglasitev za spletne trgovce na drobno in sistem preverjanja starosti potrošnikov, da se prepreči prodaja tobačnih izdelkov otrokom in mladostnikom. Predvideni so sistem sledenja in varnostni elementi (denimo hologrami), ki naj bi v EU zagotovili izključno prodajo izdelkov, ki so v skladu z direktivo.

Tobak je vsako leto usoden za 700.000 Evropejcev

Evropski komisar za zdravje in varstvo potrošnikov Tonio Borg je ob sprejetju predloga povedal: »Glede na to, da 70 odstotkov kadilcev začne kaditi pred 18. letom starosti, 94 odstotkov pa pred 25. letom starosti, želimo s predlogom zmanjšati privlačnost tobačnih izdelkov in kajenja ter tako mlade odvrniti od tega, da bi začeli kaditi.« Dodal je, da se potrošnikov ne sme zavajati: »Tobačni izdelki morajo biti videti kot tobačni izdelki in imeti okus po tobačnih izdelkih. Ta predlog zagotavlja, da se privlačna embalaža in aromatične snovi ne bodo uporabljale kot marketinška strategija.«

Številke o negativnih učinkih kajenja tobačnih izdelkov so zgovorne: tobak vsako leto ubije skoraj 700.000 prebivalcev Evrope (to je enako številu prebivalcev nemškega mesta Frankfurt), zaradi česar je uporaba tobaka najpomembnejši dejavnik tveganja za poslabšanje zdravja, ki se mu je mogoče izogniti. Milijoni Evropejcev trpijo zaradi bolezni, ki so povezane s kajenjem, kot so različne vrste raka, srčno-žilne bolezni in bolezni dihal. Približno polovica kadilcev umre prezgodaj, v povprečju za 14 let, kadilci pa se ob koncu življenja zaradi zdravstvenih težav srečujejo tudi s slabšo kakovostjo življenja. Svetovna zdravstvena organizacija ocenjuje, da raba tobaka vsako leto ubije šest milijonov ljudi. Do leta 2030 bo to število lahko doseglo osem milijonov, če ne bomo storili ničesar, da se ta trend ustavi, poudarjajo pri generalnem direktoratu EU za zdravje in varstvo potrošnikov.

O predlogu bosta zdaj razpravljala evropski parlament in svet ministrov. Pričakujejo, da bo sprejet v letu 2014, veljati pa naj bi začel v letu 2015 ali 2016, so sporočili pri generalnem direktoratu EU za zdravje in potrošnike.