Kot so danes sporočili iz Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture (Sviz), so jih ta teden ravnatelji in ravnateljice slovenskih gimnazij in drugih srednjih šol seznanili z elektronskim dopisom ministrstva za izobraževanje, znanost, kulturo in šport glede soglasij oziroma nesoglasij k predlaganemu vpisu za šolsko leto 2013/14.

Natančnih podatkov o soglasjih nimajo

Natančnih podatkov o tem, katere šole niso dobile soglasja k predlaganemu vpisu, na Svizu nimajo, so pojasnili. Na ministrstvu za izobraževanje, znanost, kulturo in šport pa so danes navedli, da postopek še ni zaključen, zato podatkov o tem, katere srednje šole niso dobile soglasja ministrstva k predlaganemu vpisu za prihodnje šolsko leto, ne morejo posredovati. "Podrobnejši podatki bodo na voljo, ko bo postopek zaključen in objavljen razpis. To bo po 10. januarju," so zapisali na ministrstvu.

Na Svizu poudarjajo, da socialni partnerji in ostali srednješolski deležniki z nameravanimi posegi v šolsko mrežo niso bili "niti seznanjeni, kaj šele, da bi se z njimi na ministrstvu pogovarjali ali usklajevali". V sindikatu se ob tem zavzemajo za premišljene odločitve, sprejete na podlagi analiz in projekcij ter z dogovorom.

Zelo neprepričljivi argumenti ministrstva

Kot "zelo neprepričljive" pa označujejo argumente ministrstva, da so odločitve posledica varčevanja in upoštevanja vpisnih trendov. Kot navajajo na Svizu, ministrstvo omejuje vpis tudi na šolah, ki beležijo večji vpis od razpisanih mest. Hkrati v sindikatu izpostavljajo, da ministrstvo na drugi strani ohranja enako število vpisnih mest v gimnazijskih programih na zasebnih zavodih, na enem od njih pa število razpisanih mest celo za en oddelek povečuje, in to navkljub padajočemu trendu vpisa.

V zvezi s to temo je na ministra za izobraževanje, znanost, kulturo in šport Žigo Turka pisno poslansko vprašanje naslovila poslanka Pozitivne Slovenije Maja Dimitrovski. Med drugim glede načrtov reorganizacije oz. ukinjanja Ekonomske šole Ljubljana na Prešernovi 6 in ideje o njenem združevanju s Srednjo ekonomsko šolo Ljubljana na Roški poslanka sprašuje, ali je ministrstvo za srednjo šolo na Roški že izdalo soglasje za več oddelkov za šolsko leto 2013/14 in za koliko oddelkov gre ter zakaj ministrstvo o odločitvah ne seznani srednje šole na Roški.

Ministra sprašuje, na katerih šolah ministrstvo krči programe oziroma vpise na gimnazije, prav tako od ministra želi analize in argumente za takšne odločitve.

Poleg omejevanja vpisa na Ekonomski šoli Ljubljana so mediji poročali tudi o omejevanju vpisa na novomeški gimnaziji, kjer so začeli zbirati podpise pod protestno peticijo, s katero želijo ohraniti dosedanje število vpisnih mest. Podporo ohranitvi obstoječega števila vpisnih mest so danes s pobudo županu, naj razpravo o tem uvrsti na današnjo sejo občinskega sveta, izrazili tudi nekateri občinski svetniki v Novem mestu.