Maja letos so Mestna občina Ljubljana, Telekom Slovenije in Nil, ki so partnerji pri javno-zasebnem projektu vzpostavitve brezžičnega širokopasovnega omrežja v Ljubljani, napovedovali, da bo omrežje na območju ožjega mestnega središča zaživelo do jeseni. Glede na to, da so na mestni občini povedali, da bodo predvidoma še v letošnjem letu z zasebnima partnerjema sklenili aneks k osnovni pogodbi, pa bodo Ljubljančani na brezžično omrežje skoraj zagotovo morali počakati do naslednjega leta.

Da se občina s Telekomom ponovno pogaja, je javnost izvedela že novembra letos, ko je predsednik uprave Telekoma Rudolf Skobe na eni od Telekomovih tiskovnih konferenc presenetil z informacijo, da se z občino dogovarjajo o zmanjšanju obsega projekta. Podrobnosti tako Telekom kot tudi občina nista želela izdati, takrat prav tako ni bilo govora o sklepanju aneksov. Ker po tem na mestni občini niso odgovarjali na novinarska vprašanja o brezžičnem omrežju, ki bo uporabnikom omogočalo tudi enourno brezplačno uporabo interneta, smo zaprosili za vpogled v pogodbo o javno-zasebnem partnerstvu. Vpogleda nam niso odrekli, so pa nam predlagali, naj si jo pridemo pogledat potem, ko bodo sklenili aneks.

Ker ni jasno, kakšne novosti v partnerstvo vnaša napovedani aneks, je nemogoče ugibati, ali so spremembe prvotne pogodbe morebiti pravno sporne. Je pa že novembra pravnik in strokovnjak za javno-zasebna partnerstva dr. Aleksij Mužina pojasnil, da partnerji pogodbo lahko spremenijo le, če gre za nebistvene popravke. To pomeni, da ne smejo spreminjati ravnotežja v partnerskem razmerju, je dejal Mužina in opozoril, da je treba paziti tudi, ali bi lahko pričakovali drugačen razplet izbora zasebnega partnerstva, če bi bile spremembe znane že v fazi razpisa. vbr